Ikınma tekniklerinin doğum eylemi süresine, perineal travma durumuna ve yenidoğan apgar skoruna etkisi
Effect of creep techniques on duration of labor, perineal trauma and newborn apgar score
- Tez No: 705938
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLBAHTİYAR DEMİREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırma, ıkınma tekniklerinin doğum eylemi süresine, perineal travma durumuna ve yenidoğan apgar skoruna etkisini belirlemek amacıyla planlanmıştır. Randomize kontrollü deneysel araştırma tipinde olan araştırma Sivas Numune Hastanesi Doğum Ünitesi'nde yapılmıştır. Araştırmadaki örneklem büyüklüğü güç analizi kullanılarak hesaplanmıştır. Literatürde gebe kadınlar tarafından spontan ıkınma %25-81 aralığında, valsalva tipi ıkınma %32-75 oranında bir kullanıma sahiptir. Evreni temsil etmek üzere örneklem hacmi; =0.05 anlamlılık düzeyinde, 1- =0.95 güven aralığında, =0.20 hata riski ile 1- β=0.80 güçte toplam kişi sayısı 354 olarak tespit edilmiştir. Araştırmanın verileri araştırmacılar tarafından literatür bilgisi doğrultusunda oluşturulan“Ön Değerlendirme Formu”,“Kişisel Bilgi Formu”,“Doğum Eylemi Değerlendirme Formu”ve“Apgar Skoru”ile toplanmıştır. Araştırmaya katılmaya gönüllü olduğuna dair yazılı onam veren ve randomize olarak gruplarına atanan gebelere latent fazda atandıkları gruplara yönelik ıkınma teknikleri işlem basamakları doğrultusunda anlatılmış olup doğum eyleminin ikinci evresinde uygulatılmıştır. Çalışmadan elde edilen verilerin değerlendirilmesinde Anova, Kruskal Wallis H testi, Ki-kare testi, Exact test, Tamhane T2 testi ve Dunn testi kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde istatistiksel anlamlılık 0.05 önem düzeyinde incelenmiş olup SPSS 23.0 versiyonundan yararlanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, spontan ıkınma grubunda doğum eyleminin ikinci evre süresi diğer gruplara göre daha uzun (28.10±15.29 dk) sürmüştür.
Özet (Çeviri)
This research was planned to determine the effect of straining techniques on the duration of labor, perineal trauma status, and newborn Apgar score. The study, which is a randomized controlled experimental study type, was conducted in the Birth Unit of Sivas Numune Hospital. The sample size in the study was calculated using power analysis. Spontaneous straining by pregnant women in the literature 25-81% range, and valsalva type straining has a usage rate of 32-75%. Sample volume to represent universe; The total number of people was found to be 354 at the =0.05 at a significance level, 1- =0.95 confidence interval, =0.20 errors risk with 1- β=0.80 power. The data of the study were collected with the“Pre-Evaluation Form”,“Personal Information Form”,“Birth Action Evaluation Form”and“Apgar Score”created by the researchers in line with the literature. The straining techniques for the groups they were assigned to in the latent phase were explained to the pregnant women who gave their written consent to participate in the study and were randomly assigned to their groups, in line with the procedure steps, and they were applied in the second phase of labor. Anova, Kruskal Wallis H test, Chi-square test, Exact test, Tamhane T2 test, and Dunn test were used to evaluate the data obtained from the study. Statistical significance was examined at the 0.05 significance level in the evaluation of the data, and SPSS version 23.0 was used. According to the results obtained from the study, the duration of the second stage of labor in the spontaneous straining group lasted longer (28.10±15.29 minutes) compared to the other groups. Grade 2 perineal laceration was seen at a high rate in the groups, and the presence of 3rd-degree perineal laceration was detected only in the valsalva straining type.