Dünden bugüne Norveç: Avrupa Birliği ile ilişkileri
Norway from past to present: Relations with the European Union
- Tez No: 705994
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARDA ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Norveç, Avrupa'nın köklü tarihe sahip ülkelerinden biridir. Aynı zamanda bu durum, Norveç'in karmaşık bir tarihe de sahip olmasına neden olmuştur. Bu çalışmada Norveç'in karmaşık tarihinin, gerek Birlik oluşturma çabaları gerekse bağımsızlık mücadelelerinin yanı sıra nasıl köklü bir parlamenter sisteme sahip olduğu anlatılmıştır. Avrupa Birliği'nin kuruluşu ile başlayan Norveç-AB ilişkileri içerisinde yer alan üyelik süreçleri, ekonomik ve siyasi anlaşmalar incelenmiş ve yaşanan Dünya Savaşları'nın ikili ilişkilerde oynadığı rol anlatılmıştır. Dünya gündeminde de sıkça yer alan Norveç'in AB üyeliğine ''hayır'' dediği referandumlar da ayrıca ele alınmıştır. Aynı zamanda Norveç'in başarılı AB entegrasyonu, çalışmanın diğer bir odak noktası olmuştur. Bu başarılı entegrasyon sürecinin sonucunda, tarafların birbirlerine olan görüşleri siyasi perspektiften ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Norway is one of the European countries with a long history. At the same time, this situation has caused Norway to have a complex history. In this study, it is explained how Norway's complex history has a deep-rooted parliamentary system, as well as its efforts to create a Union and struggles for independence. Membership processes, economic and political agreements within Norway-EU relations, which started with the establishment of the European Union, were examined and the role played by the World Wars in bilateral relations was explained. Referandums in which Norway said ''no'' to EU membership, which are frequently on the World agenda, were also discussed. At the same time, Norway's successful EU integration was another focus of the study. As a result of this successful integration process, the views of the parties towars each other were discussed from a political perspective.