COVİD 19 pnömonisi olan hastalarda laktat düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of lactate levels in patients with COVID 19 pneumonia
  1. Tez No: 706024
  2. Yazar: PINAR BURCU DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERAL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Biyokimya, Göğüs Hastalıkları, Anesthesiology and Reanimation, Biochemistry, Chest Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
AMAÇ: Bu çalışmadaki birincil amacımız Coronavirus Hastalığı 2019 (COVID-19) pnömonisi olan hastalarda laktat düzeyini belirlemek ikincil amacımız laktat düzeyleri ve laktat klirensinin hastalık şiddeti ve 30 günlük mortalite ile ilişkisini incelemektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız T.C. Sağlık Bakanlığı Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Kliniği'nde, etik kurul izni alındıktan sonra retrospektif gözlemsel olarak gerçekleştirildi. Acil servise 1 Eylül- 31 Aralık 2020 tarihleri arasında başvuran COVID-19 şüpheli hastalardan COVID-19 PCR (Polymerase Chain Reaction) (+) olan ve başvuru anında laktat değerleri dahil laboratuvar verileri mevcut olan hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastalar hafif ve ağır hastalar olarak iki gruba ayrıldı. 4.saat laktat değerleri ulaşılabilen hastalardan bir subgrup oluşturuldu ve 4-6 saatlik laktat klirensleri hesaplandı. Klirens için %20 eşik değeri seçilip düşük ve yüksek klirens gruplandırması yapıldı. Laktat ve laktat klirens değerlerinin hastalık ciddiyeti ve mortalite ile ilişkisi araştırıldı. Hastalar yoğun bakım ünitesi (YBÜ) yatışı veya invaziv mekanik ventilasyon ihtiyacı veya mortalite varlığında kompozit sonlanım grubuna alındı ve kompozit sonlanımı olan ve olmayan gruplar arasında karşılaştırmalar yapıldı. Verilerin analizi IBM SPSS 20.0 (Chicago, IL, USA) istatistik programı kullanılarak yapıldı.p
Özet (Çeviri)
AIM: Our primary aim in this study is to determine the lactate level in patients with Coronavirus Disease 2019 (COVID-19) pneumonia, and our secondary aim is to examine the relationship between lactate levels and lactate clearance with disease severity and 30-day mortality. MATERIALS AND METHODS:Our study was carried out retrospectively in the Emergency Clinic of Keçiören Training and Research Hospital, after obtaining the approval of the ethics committee.Patients with suspected COVID-19 PCR (Polymerase Chain Reaction) (+) who applied to the emergency department between September 1 and December 31, 2020 and had laboratory data including lactate values at the time of admission were included in the study.Patients were divided into two groups as mild and severe patients. A subgroup was formed from patients whose 4- 6th hour lactate values could be reached, and their 4-6-hour lactate clearance was calculated. A threshold value of 20% was selected for clearance, and low and high clearance grouping was made.The relationship of lactate and lactate clearance values with disease severity and mortality was investigated. Patients were included in the composite outcome group in the presence of intensive care unit (ICU) admission or invasive mechanical ventilation or mortality, and comparisons were made between the groups with and without composite outcome. Data analysis was performed using the IBM SPSS 20.0 (Chicago, IL, USA) statistical program.