Sağlıkta stratejik iletişim: Tip 2 Diyabet hastalarında sağlık okuryazarlığının diyabet çıktılarıyla ilişkilendirilmesi
Strategic communication in health: Identifying diabetes outcomes with health literacy in Type 2 Diabetes patients
- Tez No: 706025
- Danışmanlar: PROF. DR. MERT UYDACI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Amaç: Tip 2 diyabet hastalığının prevelansı tüm dünyada hızlı bir şekilde artmaktadır. Bu tez çalışmasının amacı, sağlıkta stratejik iletişim perspektifinden bakılarak, Tip 2 diyabet hastalarına verilmesi planlanan sağlık okuryazarlık eğitimlerinin başlangıç noktasını belirlemek üzere hedef kitle analizinin yapılmasıdır. Gereç ve yöntem: Bu tez çalışmasında, İstanbul'daki bir eğitim ve araştırma hastanesinin dahiliye ve diyabet polikliniklerine 01.10.2015 – 31.03.2016 tarihleri arasında başvuran Tip 2 diyabet hastalarına Diyabet Bakım Profili (DBP), CHEW Sağlık Okuryazarlık Ölçeği (CHEW) ve CES Depresyon Ölçeği-Türkçe Formu (CES-D) uygulanmış ve ölçek puanları hastaların HbA1c ve Beden Kitle İndeksleri (BKI) ile ilişkilendirilmiştir. İstatistiksel analizler yapılırken SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 16.0 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The prevalence of type 2 diabetes is increasing rapidly all over the world. The aim of this thesis is to analyze the target audience in order to determine the starting point of the health literacy education planned to be given to Type 2 diabetes patients, from the perspective of strategic communication in health. Material and methods: In this thesis, the Diabetes Care Profile (DBP), CHEW Health Literacy Scale (CHEW) and CES Depression Scale-Turkish Form were implemented to Type 2 diabetes patients who applied to the internal medicine and diabetes polyclinics of a training and research hospital in Istanbul between 01.10.2015 - 31.03.2016 and the scale scores were correlated with the patients' HbA1c and Body Mass Indexes (BMI). SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 16.0 program was used for statistical analysis.