Çift taraflı sensörinöral tipte hafif dereceli işitme kayıplı ve tektaraflı işitme kayıplı yetişkinlerde sosyal yaşam kalitesinin incelenmesi
Investigation of quality of social life in adults with bilateralsensorineural type and mild hearing loss and unilateral hearing loss
- Tez No: 706053
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ÖZKIRIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Araştırmanın amacı, çift taraflı sensörinöral tipte hafif dereceli işitme kayıplı ve tek taraflı işitme kayıplı yetişkinlerde sosyal yaşam kalitesinin incelenmesidir. Araştırmada betimsel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evreni Darende Hulusi Efendi Devlet Hastanesi'nde KBB Polikliniğine başvuran veya konsülte edilen kişiler arasından Odyoloji testi için odyometri kliniğine gönderilmiş orada işitme testleri yapılmış hastalardır. araştırma 135 hasta üzerinden yürütülmüştür.Araştırma verilerinin toplanması amacıyla anket formu kullanılmıştır. Formun birinci bölümünde“Hasta Bilgi ve Anemnez Formu”, ikinci bölümünde“Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu”ve“Beck Depresyon Ölçeği”bulunmaktadır. Araştırmadan sonucunda, işitme kaybı tek ve çift tarafta olan bireylerde yaşam kalitesi puanları düştükçe depresyon puanları artmaktadır. İşitme kaybının sağ veya sol kulakta olması ile depresyon düzeyi arasında anlamlı bir ilişki bulunmazken, işitme kaybı sağ kulakta olanların yaşam kalitesi düzeylerinin daha düşük olduğu belirlenmiştir. İşitme kaybının sağ ya da sol kulakta olması durumu ile yaş ve cinsiyet değişkenleri arasında bir ilişki bulunmamıştır. İşitme kaybı tipleri ile bireylerin depresyon düzeyleri bir ilişki bulunmazken, itik tip işitme kaybı ile yaşam kalitesi düzeyi arasında bir ilişki belirlenmiştir. Hafif derece işitme kaybı olanlarda fiziksel sağlık durumu, psikolojik sağlık ve sosyal ilişkiler, orta derecede işitme kaybı olanlarda fiziksel sağlık durumu ve psikolojik sağlık, ileri düzeyde işitme kaybı olanlarda ise fiziksel sağlık durumu arasında bir ilişki bulunmuştur. Bu sonuçlara göre işitme kaybı olan bireylerin yaşam kalitelerini yükseltmek amacıyla psikolojik destek verilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the quality of social life in adults with bilateral sensorineural type and mild hearing loss and unilateral hearing loss. The relational survey model, one of the descriptive research methods, was used in the study. The population of the study is the patients who were sent to the audiometry clinic for the audiology test among the people who applied to the ENT Polyclinic or were consulted at Darende Hulusi Efendi State Hospital. The research was conducted on 135 patients.A questionnaire form was used to collect research data. The first part of the form includes“Patient Information and Anamnesis Form”,“World Health Organization Quality of Life Scale Short Form”and“Beck Depression Scale”in the second part. As a result of the study, depression scores increase as the quality of life scores decrease in individuals with unilateral and bilateral hearing loss. While there was no significant relationship between hearing loss in the right or left ear and the level of depression, it was determined that those with a hearing loss in the right ear had lower quality of life. There was no relationship between hearing loss in the right or left ear and age and gender variables. While there was no relationship between the types of hearing loss and the depression levels of the individuals, a relationship was found between the italic type hearing loss and the level of life quality. A relationship was found between physical health status, psychological health and social relationships in patients with mild hearing loss, physical health status and psychological health in patients with moderate hearing loss, and physical health status in patients with severe hearing loss. According to these results, psychological support was recommended to improve the quality of life of individuals with hearing loss.