Adnan Menderes Üniversitesi ameliyathane çalışanlarının enfeksiyon koruyucu önlemler konusundaki bilgi düzeyleri ve uygulamalarının değerlendirilmesi
Evaluation of Adnan Menderes University operating room employees' knowledge levels and practices on infection protective measures
  1. Tez No: 706052
  2. Yazar: ŞEBNEM ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SARHAN SAKARYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Sağlık hizmeti ilişkili enfeksiyonlar son dönemde sağlık kuruluşlarının en büyük sorunlarından biridir. Bu sorunla baş edebilmek adına dünyadaki her sağlık kuruluşu değişik politikalar izlemektedir. Özellikle yoğun bakım, yeni doğan üniteleri, diyaliz üniteleri, ameliyathane gibi ayrıcalıklı birimlerde bu konu daha fazla önem arz etmektedir. Çünkü SHİE hastanede yatış süresini uzatabilmekte, hastane masraflarını arttırmakta, iş gücünün de artmasına sebebiyet vermektedir. Çalışmamızda ameliyathanede çalışan sağlık personellerinin hastane enfeksiyonu önlemeye yönelik bilgi düzeylerini ölçerek, sergiledikleri tutumu gözlemlemeyi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Araştırmamız Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi ameliyathane çalışanlarının enfeksiyon koruyucu önlemler konusundaki bilgi düzeyleri ve uygulamalarının değerlendirilmesine yönelik gözlemsel-tanımlayıcı tipte bir çalışmadır. Çalışmaya toplam 66 kişi katılım göstermiştir. Çalışmamızdaki veriler SPSS 25.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Kategorik verilerin test edilmesinde Ki-Kare (Fisher's Exact, Continutiy Correction) analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Healthcare-associated infections are one of the biggest problems of healthcare institutions in recent years. In order to cope with this problem, every health institution in the world follows different policies. This issue is more important especially in privileged units such as intensive care, newborn units, dialysis units and operating rooms. Because SHIE prolongs the length of hospital stay, increases hospital costs and causes an increase in the workforce.In our study, it is aimed to observe the attitude of the health personnel working in the operating room by measuring the knowledge level of hospital infection prevention. Material method: Our Study Our research is an observational-descriptive study to evaluate the knowledge levels and practices of the operating room personnel of Adnan Menderes University Practice and Research Hospital on infection prevention measures. A total of 66 people participated in the study. The data in our study were analyzed using the SPSS 25.0 package program. Chi-square (Fisher's Exact, Continuity Correction) analysis was used to test categorical data.