Donuk omuz tanılı fizik tedavi alan ve almayan hastalar arasında tedavinin ağrı, fonksiyon, eklem hareket açıklığı üzerindeki etkisinin karşılaştırılması
The compresion of the effect of the treatment among patients with frozen shoulder who get a treatment andthe ones who get no treatment for pain, function, joint range of motion
- Tez No: 706056
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKIN UĞRAŞ, DOÇ. DR. ALİ AKIN UĞRAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmanın amacı; donuk omuzlu (DO) hastalarda fizyoterapist eşliğinde belli bir fizik tedavi protokolünün uygulanması ve tedavi sonrası tedavinin hastanın ağrı, fonksiyon ve eklem hareket açıklığı üzerine etkisini araştırmaktır. Araştırmanın verileri Mardin İli Kızıltepe İlçesinde hizmet veren özel bir hastanede toplanmıştır. Çalışmaya katılmayı kabul eden Donuk omuz tanılı 50 hasta dahil edilmiştir. Hastalar tedavi grubu (n = 25) ve kontrol grubu (n = 25) olmak üzere iki eşit gruba bölünmüşlerdir. Tedavi grubunda yer alan 4 hafta boyunca toplam 20 seans her seans 45 dakika olarak şekilde tedavi uygulanmıştır. Kontrol grubun ise 4 hafta boyunca hastaların kendi tercihleri ile herhangi bir tedavi protokolü uygulanmamıştır. Tedavi planına hotpack (sıcak uygulama) ile başlanmış olup tens, ultrason, EHA, skapulahumeral mobilizasyon, glenohumeral mobilizasyon, wand egzersizleri, codman egzersizleri, parmak merdiveni ve son olarak coldpack (soğuk uygulama) ile devam edilmiştir. Tedavi öncesinde ve sonrasında her iki grubun corbin postür analizi, yaş, meslek, BKİ, cinsiyet, gonyometre ile eklem hareket açıklığı, manuel kas kuvveti, VAS, DASH parametrelerine bakılmıştır. Olgularda beden kitle indeksi, cinsiyet, meslek, yaş ve corbin postür analizinde anlamlı sonuçlar elde edilememiştir. Eklem hareket açıklığı (EHA) değerlerinde iyi yönde anlamlı artışlar elde edilmiştir. Kas kuvvet değerlendirmelerinde anlamlı artışlar görüldü. Visüel analog skalasında (VAS) değerlerde düşüş elde edilmiştir. Quick Disabilitie of the Arm Shoulder and Hand Questionnaire (DASH) değerlendirmesinde iyi yönde anlamlı düşüşler görülmüştür. Sonuç olarak Donuk omuz tanılı hastalarda fizik tedavi protokollerinin uygulanması, kişinin iyileşme hızında olumlu sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to icentity the benefts of the treatment the patients with the frozen shoulder diagnosis get and inercosing of their life quality with physiotherapy. The reseach was candiseted at aprivate hospital in Kızıltepe/Mardin. The research was canalucted with so patients with the diagnosis of frozen shoulder. The patients were seperated in to two groups as treatment group and control group by ranalamizotion. The treament group was treated during 4 weeks with 20 sesians of the 45 minutes. The control grıpu got no treatment for this 4 weeks. The treatment started with hotpack, coldpack, TENS, ultrasound, EHA, skapula, humeral milization, glenohumeral mobilization, wand exercises,finger ladder and lostly were applied. Before and after the treatment, two groups were analyzed by corbin posture analysis, age, accupation, BMI, gender, joint range of motion with goniometre manual muscle strenght VAS, DASH parameters. Nı meaninghful conclucions could be get with the analysis of BMI gender, occupation, age and corbin posture analysis. There were good increases in joint range of motion. There were also improvements in muscle stronght. There was a decline in visual analoguescale. There was was a daclinein a good direction with the valuation with by quick disabilities of the ARM, Shoulder and hand questionnare. Lastly there were good improvements with the patients with frozen shoulder by means of physiotherapy