Böbrek nakli hastalarında nabız dalga hızı, kognitif fonksiyon ve macrophage inhibitor sitokin-1 arasındaki ilişki
The relationship between pulse wave velocity, cognitive function and macrophage inhibitor cytokin-1 in renal transplant patients
  1. Tez No: 706057
  2. Yazar: AHMET KÜRŞAT SOYER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECMİ EREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, İç Hastalıkları, Nephrology, Internal diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Amaç: Böbrek nakil hastalarında nabız dalga hızı, kognitif fonksiyon bozukluğu ve MIS-1 düzeyi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. Bu parametreleri sağlıklı kişilerden oluşan kontrol grubu ile de kıyaslamaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız kesitsel-gözlemsel kohort çalışmasıdır. Çalışma grubu 112 nakil hastasından oluşmaktadır.. Böbrek nakli üzerinden henüz 3 ay geçmemiş olan, Serebrovasküler hastalık öyküsü olan, İşitme ya da görsel fonksiyon bozukluğu olan Akut ya da kronik psikoz, depresyon, ciddi öğrenme güçlüğü ya da demans öyküsü olan, Türkçe yazma ve okumayı bilmeyen hastalar dışlandı.Kontrol grubu 112 adet 18 yaş üstü sağlıklı kişiden oluşmaktadır. Bu kişiler hastanede çalışan doktor, hemşire, teknisyen, temizlik personeli arasından çalışmaya katılmaya gönüllü olanlar arasından seçildi.İki grubun da demografik özellikleri alındı, NDH, Augmentasyon İndexleri ve ilgili ölçümleri, MOCA MMSE testi yapıldı ve MIS-1 düzeyleri ölçüldü.Nakil hastalarının eşlik eden kronik hastalıkları, nakil ile alakalı anamnez bilgileri, kullandığı ilaçlar, rutin labaratuar testleri not edildi. Bulgular: Gruplar arasında karşılaştırma yapıldığı zaman cinsiyet dağılımı, yaş ve vücut kitle indeksi açısından anlamlı fark yoktu. (p:1.0, 0.50, 0.20).
Özet (Çeviri)
Aim: Evaluation of the relationship between pulse wave velocity, cognitive impairment and MIS-1 level in kidney transplant patients. It is also to compare these parameters with the control group consisting of healthy people. Materials and Methods: Our study is a cross-sectional-observational cohort study. The study group consists of 112 kidney transplant patients. Patients who have a history of cerebrovascular disease, hearing or visual dysfunction, acute or chronic psychosis, depression, severe learning disability or dementia were excluded. Patients who don't speak Turkish and those who have not passed 3 months after transplantation were also excluded. The control group consists of 112 healthy individuals over the age of 18. These people were selected from among the doctors, nurses, technicians and cleaning staff working in the hospital, who volunteered to participate in the study. Demographic characteristics of both groups were taken, PWV, Augmentation Index and related measurements, MOCA MMSE test and MIS-1 levels were measured. Concomitant chronic diseases of the transplant patients, anamnesis information about the transplantation, the drugs, and routine laboratory tests were noted. Results: When the comparison was made between the groups, there was no significant difference in terms of gender distribution, age and body mass index. (p: 1.0, 0.50, 0.20).