Term elektif sezaryenlerde antenatal betametazon uygulaması
Antenatal betamethasone administration before elective caesarean section in term pregnant women
- Tez No: 706055
 - Danışmanlar: UZMAN GÜLTEKİN KÖSE
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
 - Yıl: 2008
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bakanlığı
 - Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
 - Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 44
Özet
Amac: Bu calismanin amaci, antenatal betametazon uygulanmasi ile respiratuar distres sendromu ve geçici takipne gibi solunum problemlerinin azaltilabilecegini gostermektir. Yöntem: Araştırma Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde Ocak 2007-Mart 2008 tarihleri arasında yaşları 21-38 arasında değişen 50 anne ve bebeği üzerinde yapıldı. Sezaryen planlanan 25 hastaya betametazon uygulandı. seçmeli nedenlerle zamanında (Grup I). Grup II termde elektif sezaryen planlanan ve betametazon uygulanmayan 25 hastadan oluşuyordu. Gruplar anne yaşı, annenin sigara içme durumu, annede kronik hastalık öyküsü, gebelik günü, sezaryen anestezi tipi, doğum ağırlığı ve bebeğin cinsiyetine göre karşılaştırıldı. Postnatal bebekler Apgar skorları 1 ve 5 dakika, maske ile ventilasyon, entübasyon, resüsitasyon veya yoğun bakım gereksinimlerine göre değerlendirildi. RDS ve TNT kaydedildi. Bulgular: Kortikosteroid ile tedavi edilmeyen grupta (grup 2) iki bebekte yenidoğanın TNT'si gelişti. Ancak gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p> 0.05). Hiçbir hastamızda solunum sıkıntısı sendromu gelişmedi. Grup I'deki abortus oranı (%20), Grup II'deki abortus oranından (%0) anlamlı derecede yüksekti (p0.05). Sonuç: Elektif sezaryenlerde 37 haftanın üzerinde antenatal kortikosteroid kullanımı RDS ve YGT gibi solunum problemlerinin gelişiminde azalmaya neden olabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to show that respiratory problems such as respiratory distressed syndrome and transient tachypnea of newborn can be reduced by antenatal betamethasone administration. Method: The study was conducted on 50 mothers and their babies aged between 21 and 38 years in the Obstetrics and Gynecology Clinic of Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital between January 2007 and March 2008. Betamethasone was administered to 25 patients who were planned for cesarean section at term due to elective reasons (Group I). The Group II consisted of 25 patients planned for elective caesarean section at term and no betamethasone was administered. Groups were compared according to maternal age, maternal smoking, maternal chronic disease history, gestation day, cesarean section type of anesthesia, birth weight and sex of the baby. Postnatal infants were evaluated according to Apgar scores of 1 and 5 minutes, ventilation with mask, intubation, resuscitation or intensive care needs. RDS and TNT were recorded. Results: In the non-corticosteroid-treated group (group 2), two babies developed TNT of the newborn. However, no statistically significant difference was found between the groups (p> 0.05). Respiratory distress syndrome did not develop in any of our patients. The abortion rate in Group I (20%) was significantly higher than the abortion rate in Group II (0%) (p 0.05). Conclusions: The use of antenatal corticosteroid in elective caesarean sections over 37 weeks may cause a decrease in the development of respiratory problems such as RDS and YGT.