Pandemi döneminin ülkelerin makroekonomik verileri üzerine etkisi: Enflasyon ve işsizlik örneği
Effect of pandemic on macroeconomic data of countries: Example of inflation and unemployment
  1. Tez No: 706129
  2. Yazar: ASENA ALGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL BABUŞCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Maliye, Banking, Economics, Finance
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
İlk olarak 2019 Aralık'ta Çin'de ortaya çıkan ve tüm Dünya ülkelerini etkisi altına alan Covid-19 virüsü, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından pandemi ilan edilmiştir. Koronavirüs pandemisi Dünya çapında çok sayıda ölüme sebep olmuştur. Virüsün bulaş hızının azaltılması için ilk günden itibaren çeşitli tedbirler alınmıştır. Alınan tedbirler ülkelere göre farklılık gösterse de sağlık açısından nihai hedef insanların birbirleri ile olan etkileşimini azaltarak virüsün yayılma hızını düşürmektir. Bu çalışmada pandemi döneminden en çok etkilenen (vaka sayısına göre) ülkeler ele alınmaktadır. Bu ülkeler Amerika Birleşik Devletleri, Hindistan, Brezilya, Rusya, İngiltere, Fransa, İspanya, İtalya, Türkiye ve Almanya'dır. Çalışmada ele alınan ülkelerin enflasyon ve işsizlik verileri incelenmektedir. Ülkelere ait makroekonomik veriler pandemi dönemi öncesi ve pandemi dönemi olarak ikiye ayrılarak iki dönem arasında anlamlı bir farklılığın olup olmadığı sorgulanmaktadır. Toplanan verilerin, Kolmogorov-Simirnov testi ile normal dağılımının analizi yapılmış, ardından istatistiksel metot olarak bağımlı (eşleştirilmiş) örneklem t-testi kullanılmıştır. Anlamlılık değerleri bulunduktan sonra etki büyüklüğünün bulunması için Cohen tarafından geliştirilen (d) hesaplama kullanılmıştır. İki dönem arasındaki ilişki SPSS v.26 programı kullanılarak analiz edilmektedir. Elde edilen sonuçlarda on ülkeden dört tanesinde pandeminin enflasyon üzerinde anlamlı etkisinin olduğu, on ülkeden dokuz tanesinin ise işsizlik oranları pandemi döneminden anlamlı şekilde etkilenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 virus, which first appeared in China in December 2019 and affected all the countries of the world, has been declared a pandemic by the World Health Organization (WHO). The coronavirus pandemic has caused a large number of deaths worldwide. Various measures have been taken since the first day to reduce the transmission rate of the virus. Although the measures taken differ from country to country, the ultimate goal in terms of health is to reduce the rate of spread of the virus by reducing the interaction of people with each other. In this study, the countries most affected by the pandemic period (according to the number of cases) are discussed. These countries are the United States, India, Brazil, Russia, England, France, Spain, Italy, Turkey and Germany. Inflation and unemployment data of the countries covered in the study are examined. The macroeconomic data of the countries are divided into two as the pre-pandemic period and the pandemic period, and it is questioned whether there is a significant difference between the two periods. The normal distribution of the collected data was analyzed with the Kolmogorov-Smirnov test, then the dependent (paired) sample t-test was used as a statistical method. After the significance values were found, the (d) calculation developed by Cohen was used to find the effect size. The relationship between the two periods is analyzed using the SPSS v.26 program. In the results obtained, the pandemic had a significant effect on inflation in four out of ten countries, and the unemployment rates of nine out of ten countries were significantly affected by the pandemic period.