Uşak-Sivaslı çömlekçiliği, kullanılan killerin araştırması ve özgün uygulamalar
Uşak-Sivaslı pottery, research of used ash and special applications
  1. Tez No: 706132
  2. Yazar: KENAN TARHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. EZGİ GÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Seramik Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Uşak-Sivaslı Çömlekçiliği, Kullanılan Killerin Araştırılması Ve Özgün Uygulamalar başlıklı tez üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Anadolu çömlekçiliğinin tanımı, tarihçesi genel olarak ele alınmış ve Ege Bölgesi'ndeki çömlekçi merkezlerinden bahsedilmiştir. Çömlekçiliğin Anadolu'daki yeri, önemi ve çömlekçi tornasının kullanılmasıyla formlarda meydana gelen değişikler genel olarak ele alınmıştır. Aydın, İzmir, Manisa, Kütahya, Denizli, Afyonkarahisar ve Muğla' da bulunan çömlekçi merkezlerine değinilmiştir. İkinci bölümde ise, Uşak-Sivaslı Çömlekçiliği anlatılmaktadır. Sivaslı Çömlekçiliğinin tarihine, kullanılan çark tipine, hammadde kaynaklarına, çömlek üretiminin genel olarak işleyiş sürecine, üretilen çömlek çeşitlerine ve ustalarla yapılan röportajlara yer verilmiştir. Bulkaz Dağı, Kızıl Dere ve Payam Alanı killerinin kimyasal analizine ve bu killerin fiziksel özelliklerine değinilmiştir. Üçüncü bölümde, yapılan araştırmalar ve Sivaslı Çömlekçiliğinde kullanılan killerle, çömlekçi tornasında günümüz koşullarına uygun özgün çömlek formlar üretilmiş ve uygulamalarda sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Uşak-Sivaslı Pottery, Research Of Used Ash And Specıal Applıcatıons consists of three main parts. In the first chapter, the definition and history of Anatolian pottery are discussed in general and the potter centers in the Aegean Region are mentioned.The place, importance of pottery in Anatolia and the changes in forms caused by the use of the potter's lathe are discussed in general.The potter centers located in Aydın, Izmir, Manisa, Kütahya, Denizli, Afyonkarahisar and Muğla were mentioned. In the second part, Uşak-Sivaslı Pottery is described.The history of Sivaslı Pottery, the type of wheel used, raw material sources, the general process of pottery production, the types of pottery produced and the interview with the masters are given.The chemical analysis of the clays of Bulkaz Mountain, Kızıl Dere and Payam Area and the physical properties of these clays were discussed. In the third section, the researches and the clays used in Sivaslı Pottery and the original pottery forms suitable for today's conditions have been put forward in the potter's lathe and presented in applications.