Kişisel verilerin korunması hukuku kapsamında veri sorumlusu ve veri sorumlusunun yükümlülükleri
The data controller and the obligations of data controller under the protection of personal data law
  1. Tez No: 706133
  2. Yazar: SERDAR ÇELİKEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 309
Özet
Bu tezde, kişisel verilerin korunması hukuku kapsamında veri sorumlusu ve veri sorumlusunun yükümlülükleri konusu ele alınmaktadır. Günümüzde kişisel verilerin hukuka aykırı olarak işlenmesi nedeniyle kişilik hakları ihlal edilmekte, kişiler bir takım maddi ve manevi zararlara uğrayabilmektedir. Teknolojik gelişmeler sonucu İnternet ortamında sosyal medya ortamlarının yaygın bir şekilde kullanımıyla birlikte kişisel verilerin hukuka aykırı olarak işlenmesi durumuyla sıklıkla karşılaşılmaktadır. Uluslararası alanda faaliyet gösteren ve özellikle kişisel verilerin işlenmesi faaliyetine yoğunlaşarak bu işten kazanç sağlayan şirketlerin ortaya çıkmasıyla birlikte, bu şirketler karşısında savunmasız ve güçsüz konumda bulunan bireylerin kişisel verilerinin korunması gereği bir ihtiyaç olarak ortaya çıkmıştır. Tezin ilk bölümünde kişisel verilerin korunması kavramı, konuyla ilgili diğer kavramlar ve veri sorumlusu kavramı üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, veri sorumlusunun yükümlülükleri ve genel hükümler kapsamında ilgili kişi ile veri sorumlusu arasındaki ilişkinin hukuki niteliği ile veri sorumlusunun hukuki sorumluluğu konuları incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise kişisel verilerin hukuka aykırı olarak işlenmesi halinde veya veri koruma hukukunun ilgili kişiye tanıdığı bir takım hakların kullanılmak istenmesi halinde hangi hukuki yollara başvurulabileceği üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis discusses the subject of a data controller and their obligations within the scope of the Protection of Personal Data Law. Today, the illegal processing of personal data often gives rise to the violation of personal rights, and as a result, individuals may face some pecuniary and non-pecuniary losses. With the widespread use of the Internet and social media as a consequence of technological developments, people frequently encounter the case of the illegal processing of personal data. Companies that operate in the international arena, and focus on the processing of personal data and profit from this business have emerged. As a result, protecting the fundamental rights and freedom, such as personal data and the right of privacy, of those who are vulnerable and powerless against these companies in a fast, easy and cost-effective manner became a necessity. The first part of the thesis focuses on the concept of the protection of personal data, other related notions and the concept of the data controller. The second part examines the obligations of the data controller, the legal nature of the relationship between the relevant person and the data controller within the scope of general provisions and the legal responsibility of the data controller. The third part focuses on which legal remedies the relevant persons can apply against the data controller in case of the illegal processing of personal data.