Sivaslı (Uşak) yöresi dokumaları
- Tez No: 135102
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜKSEL SAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Sanatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
ÖZET Yüzyıllardır Türkler dokumacılık sanatında çok değerli eserler meydana getirmişlerdir. Fakat günümüze ulaşabilen dokuma örneklerini sayısı çok azdır. Anadolu-Türk kilim ve düz kokuma yaygıları hakkında detaylı bilgi veren kaynakların azlığı bizi Sivaslı dokumaları üzerinde araştırma yapmaya sevk etmiştir. Bu çalışma içindekiler ve önsöz bölümünden başka, toplam on bölümden meydana gelmektedir. Çalışmanın birinci bölümünde Anadolu-Türk dokuma sanatı, ikinci bölümünde Anadolu Türk Düz Dokuma Yaygı Sanatı' nın Tarihçesi, Anadolu düz dokuma yaygılarının tipi ve teknik özelliklerinden söz edilmiştir. Üçüncü bölümde öncelikle yörenin tarihi ve coğrafî durumu, Sivaslı yöresinde dokumacılığın tarihi ve düz dokuma yaygılarında kullanılan malzeme ve teknik özellikler ele alınmıştır. Çalışmanın dördüncü bölümünde Sivaslı yöresi düz dokuma yaygılarının Anadolu-Türk dokuma sanatı ve düz dokuma yaygıları arasındaki yeri değerlendirilmiştir. Beşinci bölümde Sivaslı yöresi düz dokuma yaygılarında kalitenin bozulması ve bozulma nedenleri hakkında bilgi vermiştir. Sonuç bölümünde, adı geçen çalışmanın kısa bir değerlendirmesi yapılmıştır. Katalog bölümünde ise incelenen örneklerin tek tek tanımlanması yapılmış, sekizinci bölümde ise çalışma sırasında yararlanılan kaynaklar alfabetik sıralamayla verilmiştir.Dokuzuncu bölümde ise yörede dokunan düz dokuma yaygılarında karşılaşılan desenler ele alınmıştır. Son bölümde ise incelenen örneklerin resimlerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT For many centuries, The Turkish bring valuable works in weaving art. However the woven works that reach today, are very few. The fewness of resources about Anatolian-Turkish rugs that give detailed information made us to research on the Sivaslı wovens. This study is consisting totally eleven capters except contents and forward. In the first chapter, Anatolian-Turkish Woven Art, in the second chapter, The History of Anatolian-Turkish Rugs Art, The Types and The Technic Charecteristics of Anatolian Rugs are mentioned. In the third chapter, the history and geography of this region and history of weaving in Sivaslı, the used materials and the technical charachtericrics of rugs which were weaved in this town, is examined. In the fourth chapter of this study, the situation of Sivaslı region rugs in Anatolian-Turkish weaving art and rugs is evalated. In the fifth chapters, the corruption of puality in the Sivaslı rugs and the reasons of corruption. In the conclusion, the short evoluation of this study is made. In the Katalog, the examined examples are desciribed one by one, in the eighth chapter the resources that used in this study are given alphebeticelly. In the nineth chapter, the used desings of rugs which were weaved in this town, is examined. In the last chapter the pictures of the examined examples are given.