Deneysel yanık modelinde topikal propolis uygulamasının yanık iyileşmesine etkisi
The effects of topical propolis treatment on burn healing in experimental burn model
  1. Tez No: 706142
  2. Yazar: ESRA ARDAHAN AKGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN YARDIMCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, deneysel yanık modelinde kısmi kalınlıkta yanık yarasında %1'lik gümüş sülfadiazin, %0.2'lik nitrofurazon, propolis çözücüsü, suda çözünen %10'luk ve suda çözünen %15'lik propolisin yara iyileşmesi üzerine etkinliklerinin histopatolojik olarak karşılaştırılması ve değerlendirilmesidir. Yöntem: Çalışma Ege Üniversitesi Laboratuvar Hayvanları Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde, 1-28 Eylül 2020 tarihleri arasında, 36 adet 200-400 g ağırlığında Wistar Albino rat ile yürütülmüştür. Ratlar her iki cinsiyetten eşit olacak şekilde altı gruba (kontrol grubu-%1 gümüş sülfadiazin grubu-%0.2 nitrofurazon grubu-propolis çözücüsü grubu-%10'luk suda çözünen propolis grubu-%15'lik suda çözünen propolis grubu) randomize edilerek ayrılmıştır. Ratlara yanık indüklemesi öncesi anestezi uygulanmıştır. Ratların sırtı tıraşlarak ve Povidon İyotla dezenfekte edilerek dairesel çapı 7 mm pirinç blok ile dört adet temas yanığı oluşturulmuştur. Üç dakika kaynayan suyun içerisinde bekletilen blok, ratın sırtına ek basınç uygulamadan, sadece kendi ağırlığı ile dikey pozisyonda, 10 saniye boyunca temas ettirilmiştir. Yara alanı 0., 3., 7., 14. ve 21. günlerde Imitowound mobil uygulaması ile ölçülerek kayıt edilmiştir. Ayrıca 3., 7., 14. ve 21. günlerde yara alanından 8 mm'lik biyopsi punch ile doku örneği alınarak, histopatolojik inceleme yapılmıştır. Bulgular: Çalışmada %15'lik suda çözünen propolis uygulanan ratların yara alanı ortalaması, kontrol grubuna ve propolis çözücüsü grubuna oranla 7., 14. ve 21. günlerde anlamlı olarak küçük bulunmuştur. Histopatolojik incelemelerde çalışmanın 14. gününde, gruplar arasında fibroblast proliferasyonu, kollagenizasyon, fibrozis ve mononükleer hücre yoğunluğu açısından propolis lehine bir farklılık belirlenmiştir. Sonuç: Yukarıda verilmiş olan bulgular ışığında; suda çözünen propolisin ratların yanık yarasına uygulanmasının yara iyileşmesinde olumlu etkisi olduğu görülmektedir. Suda çözünen propolisin yanık yarası iyileşmesi üzerinde etkinliğinin ispatlanabilmesi için daha büyük örneklemlerde çalışmanın tekrarlanması ve benzer sonuçların elde edilip edilmeyeceğinin araştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to compare and evaluate the effects of 1% silver sulfadiazine, 0.2% nitrofurazone, propolis vehicle and 10% water-soluble and 15% water soluble propolis on wound healing in the second degree superficial burn wound histopathologically. Methods: It was conducted in Ege University Laboratory Animals Application and Research Center between September 1, 2020 and September 28, 2020 with 36 Wistar Albino rats weighing 200-400 g. Rats were randomly divided into six groups (control group-silver sulfadiazine group-nitrofurazone group-propolis vehicle group-10% water-soluble propolis group-15% water-soluble propolis group), equally from both sexes. Rats were anesthetized before the burn induction. Four contact burns were created with a circular diameter of 7 mm brass block on the back of rats whose backs were shaved and disinfected with Povidone Iodine. The brass block, which was kept in boiling water for 3 minutes, was contacted for 10 seconds in vertical position with only its own weight, without applying additional pressure to the back of the rat. The wound area was measured and recorded on the 0th, 3rd,7th, 14th and 21st days with Imitowound mobile application. In addition, on the 3rd, 7th, 14th and 21st days, the tissue sample was taken from the wound area with an 8 mm biopsy punch and histopathological examination was performed. Results: In the study, the width of the wound areas of rats treated with 15% water soluble propolis was found to be significantly smaller on the 7th, 14th and 21st days compared to the control group and propolis vehicle group. In histopathological examinations, on the 14th day of the study, a difference in favour of propolis was determined between the groups in terms of fibroblast proliferation, collagenization, fibrosis and mononuclear cells. Conclusion: In the light of the results given above; applying water-soluble propolis to the burn wound of rats seems to have a positive effect on wound healing. In order to prove the effectiveness of water-soluble propolis on burn wound healing, it is recommended to repeat the study in larger samples and to investigate whether similar results can be obtained.