Petrol ve doğalgaz sondajlarında maliyet optimizasyonu
Cost optimization in oil and natural gas drilling
  1. Tez No: 706143
  2. Yazar: AHMET GÜLLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜL YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Geological Engineering, Petroleum and Natural Gas Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Petrol ve doğalgaz sondajlarında kullanılan ileri teknolojinin zor ve yüksek maliyetli olmasından dolayı sondajların hedeflenen derinlikler ve amaçlar doğrultusunda en uygun koşullarda, optimum sürede ve optimum maliyet ile bitirirmesi gerekmektedir. Bu gereklilik ise, sondaj optimizasyonunun önemini daha da artırmıştır. Bu konuda birçok çalışma vardır. Bu çalışmada ise, sondaj optimizasyonu ile ilgili çalışmalar araştırılarak ülkemizde yapılan petrol ve doğalgaz sondaj kuyularına ait veriler değerlendirilmiş ve istatiksel analiz yapılarak literatüre yeni bir kaynak oluşturmak amaçlanmıştır. Bu amaçla, Türkiye kara alanlarında 1963 - 2021 yılları arasında kazılmış olan 470 adet petrol ve doğalgaz kuyusuna ait kuyu bitirme raporları incelenmiştir. Bu kuyuların yapıldığı iller, ortalama derinlikleri, en çok kullanılan sondaj kule tipleri ve operasyon sonuçları, sondaj süreleri, sondaj maliyetleri, kullanılan çamur katkı maddeleri miktarları, yaygın olarak uygulanan muhafaza borusu ve sondaj dizisi programları, log ve perforasyon operasyon maliyetleri, DST operasyon maliyetleri, asitleme operasyon maliyetleri, workover operasyonları maliyetleri, çimento hacmi ve çimento maliyetleri, delinen formasyonlar için yaygın olarak kullanılan IADC kodları göre matkap tipleri, toplam kuyu ve metre maliyetleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the advanced technology used in oilwell drilling is difficult and costly, the drilling must be completed in the most appropriate conditions, in the shortest time, with the costeffective and the targeted depths and purposes. This requirement has further increased the importance of drilling optimization. There are many literature studies on this subject. In this study, by investigating the studies on drilling optimization, the data of oil and gas wells drilled in onshore Turkey were evaluated and it was aimed to create a new source for the literature by statistical analysis. For this purpose, the reports of 470 oil and gas wells drilled in 1963 - 2021 in onshore Turkey were analyzed. The well locations, their average depths, the most used drilling rig types and operation results, drilling times, drilling costs, amounts of used mud additives, commonly applied casing and drilling sequence programs, log and perforation operation costs, DST operation costs, acidizing operation costs, workover operation costs, cement volumes and costs, drill-bit types according to commonly used IADC codes for drilled formations, total and meter costs of the oilwells were evaluated.