Kozan (Adana) kuzeyinde Emirgazi grubunda gözlenen sedimanter ve magmatik kayaçların kökeni
Origin of sedimentary and igneous rocks within the Emirgazi group in the north of Kozan (Adana)
- Tez No: 706216
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN PARLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Doğu Toroslarda, Kozan (Adana) bölgesinde yüzlekler sunan Geyikdağ Otoktonunun temelini oluşturan Emirgazi Grubuna ait Kozan Formasyonu Oruçlu Üyesi'ne ait kumtaşlarında ve bunları kesen magmatik kayaçlarda jeokimyasal ve jeokronolojik çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Kumtaşlarında kırıntılı zirkon U-Pb tarihlendirmesi ile 524±12 My ile 595.5±7.6 My arasında değişen maksimum depolanma yaşları [Geç Neoproterozoyik (Ediyakaran) – Erken Kambriyen (Terrenöviyen)] elde edilmiştir. Gabroyik kayaçlardan ise 588±23 My ve 524.27±1.46 My kristallenme yaşları elde edilmiş olup, Geç Neoproterozoyik (Ediyakaran) - Erken Kambriyen (Terrenöviyen) dönemini işaret etmektedir. Elde edilen jeokronolojik ve jeokimyasal veriler; Geyikdağ Otoktonu ile temsil edilen Doğu Toroslar'daki Kadomiyen (Geç Neoproterozoyik - Erken Kambriyen) temelin (Emirgazi Grubu, Kozan Formasyonu), Gondwana'nın kuzey kenarına bitişik bir yay-gerisi havzada gelişen bir dizi sedimanter ve magmatik süreçlerle şekillendiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Geochemical and geochronological studies were carried out on the sandstones and intruding magmatics from the Kozan Formation Oruçlu Member of the Emirgazi Group, which forms the basement of the Geyikdağ autochthon, outcropping in the Kozan (Adana) region in the Eastern Taurides. Maximum depositional ages for the sandstones ranging from 524±12 Ma to 595.5±7.6 Ma were obtained, indicating Late Neoproterozoic (Ediacaran) - Early Cambrian (Terrenovian) based on the detrital zircon U-Pb dating. The U-Pb dating of the gabbroic rocks yielded 588±23 Ma and 524.27±1.46 Ma crystallization ages, indicating the Late Neoproterozoic (Ediacaran) - Early Cambrian (Terrenovian) period. All the geochronological and geochemical data suggest that the Cadomian (Late Neoproterozoic - Early Cambrian) basement (Emirgazi Group, Kozan Formation) in the Eastern Taurides, represented by the Geyikdağ autochthon, was evolved by a series of sedimentary and magmatic processes that developed in a back-arc basin adjacent to the northern margin of Gondwana.