Katılımcı peyzaj tasarımı yaklaşımında sanal gerçeklik ortamlarının kent meydanı oluşturulması sürecinde kullanımı
The use of virtual reality environments in the process of urban square in participatory landscape designing aproach
  1. Tez No: 706217
  2. Yazar: KÜBRA ELİF ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR ŞATIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bilişim teknolojilerinin çok hızlı geliştiği çağımızda, sanal gerçeklik platformlarının peyzaj mimarlığı dahil olmak üzere birçok meslek disiplininde farklı amaçlarla kullanımı oldukça yaygınlaşmaya başlamıştır. Sanal gerçeklik tarihi 1970'lere kadar dayanmasına rağmen günlük yaşantımıza doğrudan etkileri son 5 yıllık süreçte belirgin bir şekilde artmıştır. Mimari sunumlarda sıklıkla kullanılmaya başlanan bu sunum tekniği, kullanıcıya gerçeklik hissini çok iyi yansıttığından dolayı tercih edilme oranı da giderek artmaktadır. Bu tez kapsamında Van kentinin araç ve yaya trafiği bakımından en yoğun bölgelerinden birisi ve en eski kavşak noktası olan Beşyol Meydanı ve çevresi çalışma alanı olarak seçilmiştir. İlk olarak kullanıcı anketi ile belirlenen kullanımlar doğrultusunda 3 farklı konseptte proje fikri geliştirilmiştir. Daha sonra uzmanlara yapılan beğeni anketiyle 3 farklı projenin fotoğraf render görüntüleri ile VR render görüntüleri arasında algı farkı ve proje beğenileri ölçülmüştür. Çalışmanın sonucunda genel olarak proje 3'ün daha çok beğenildiği, verilen cevaplar doğrultusunda fotoğraf render görüntüleri ile VR render görüntüleri arasında bir fark olduğu, bu farkın özellikle çevre ile uyum, su öğesi ve kullanım amacının algılanmasında istatistiksel olarak anlamlı olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The use of IT for different purposes has become widespread in many professional disciplines, including landscape architecture, in our rapidly developing age. Virtual Reality (VR) environments are one of these systems. Although the modern history of virtual reality dates back to 1970s, it entered our daily lives a very short time ago. This presentation technique, which is frequently used in architectural presentations, is increasingly preferred because it reflects the sense of reality to the user very well. Within the scope of this thesis, Beşyol Square and its surroundings, which is one of the busiest areas and oldest crossroads of the city of Van in terms of vehicle and pedestrian traffic, were chosen as the study area. First of all, project ideas in 3 different concepts were developed in line with the uses determined by the user survey. Afterwards, the perception difference between the photographic render images of 3 different projects and the VR rendered images was measured with the appreciation survey made to the experts. As a result of the study, it was observed that there was a difference between photographic rendering images and VR rendered images in line with the answers given. Significant differences were detected particularly in environmental harmony, water element and usage purpose, and it was showed that VR environment was effected these three criteria more than other factors.