Aponevrotik ptozisli hastalarda standart ve küçük kesiden levator ilerletme cerrahisinin sonuçları
Results of standard and small incision levator advancement surgery in patients with aponeurotic ptosis
- Tez No: 706229
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN ÖZTÜRKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Giriş ve Amaç: Levator ilerletme, aponevrotik ptoz tedavisinde etkili bir cerrahi teknik olarak kabul edilir ve tüm üst kapak kıvrımı boyunca yapılan kesiden uygulanır. Küçük kesi cerrahisinin amacı doku tahribatının azaltılması, ameliyat süresinin kısalması, hızlı iyileşme ve azalmış skar oluşumudur. Çalışmamızda küçük kesiden levator ilerletme cerrahisi ile standart levator cerrahisinin sonuçları kıyaslandı. Gereç ve Yöntem: 2018-2020 yıllarında aponevrotik ptoz tanısıyla kliniğimizde küçük insizyondan levator ilerletme veya standart levator reinsersiyonu cerrahisi geçirmiş olan hastaların dosyaları ve fotoğrafları taranarak ameliyat sonuçları ve hasta bilgileri retrospektif olarak incelendi. Bulgular: Küçük kesiden opere edilen birinci grupta 31 hastanın 46 gözü; standart levator cerrahisi yapılan ikinci grupta 26 hastanın 36 gözü olmak üzere toplam 82 göz incelendi. Her iki grubun yaş, cinsiyet, sistemik ve oftalmolojik patolojileri, levator fonksiyonu (LF), preoperatif kapak-refle mesafesi (KRM), postoperatif KRM, gözler arasında simetri, ameliyat öncesi ve sonrası KRM değişimi, takip süresi, perop ve postoperatif komplikasyonları (yetersiz / aşırı düzeltme, kontür bozukluğu, lagoftalmus) kaydedildi. Her iki grup arasında ameliyat başarısı (sırayla %80 ve %81, p=0,131) açısından istatiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı. Preoperatif KRM ve LF değeri ile cerrahi başarı arasındaki ilişki incelendiğinde sadece preoperatif KRM ile başarılı cerrahi sonuç arasında pozitif bir korelasyon görüldü (p=0,01). Sonuç: Küçük kesiden levator ilerletme cerrahisi, cilt insizyonunun daha kısa olması ve orbital septumun bütünlüğünün korunması nedeniyle daha az invaziv bir prosedürdür; ancak uygulanabilmesi için kapak anatomisinin iyi bilinmesini ve kapak cerrahisi konusunda tecrübe sahibi olmayı gerektirir. Küçük kesiden levator cerrahisi, aponevrotik pitoz hastalarında levator ilerletme amacıyla güvenilir ve etkili bir cerrahi teknik olarak uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction and Purpose: Levator advancement is considered an effective surgical technique in the treatment of aponeurotic ptosis and is applied through the incision made along the entire upper lid crease. The aims of small incision surgery are to reduce tissue injury, shorten the operation time, have rapid healing and reduced scar formation. In our study, the results of small incision and standard levator surgery were compared. Materials and Methods: The files and images of patients who underwent small incision levator advancement or standard levator reinsertion surgery in our clinic between 2018 and 2020 with the diagnosis of aponeurotic ptosis were reviewed retrospectively, as were the surgical findings and patient information. Results: A total of 82 eyes; including 46 eyes of 31 patients in the first group operated through small incision and 36 eyes of 26 patients in the second group who underwent standard levator surgery, were enrolled to the study. Age, gender, systemic and ophthalmological pathologies, levator function (LF), preoperative margin-reflex distance (MRD), postoperative MRD, symmetry between the eyes, MRD change before and after surgery, follow-up period, perioperative and postoperative complications (under/overcorrection, contour disorder, lagophthalmos) of both groups were recorded. There was no statistically significant difference between the two groups in terms of surgical success (80% and 81%, p=0.131, respectively). When the correlation of surgical success with preoperative MRD and LF value was investigated, a positive correlation was observed only between preoperative MRD and successful surgical outcome (p=0.01). Conclusion: Small incision levator advancement surgery is a less invasive procedure due to the shorter skin incision and preservation of orbital septum integrity; however, performing this operation requires good knowledge of eyelid anatomy and experience in eyelid surgery. Small incision levator surgery can be performed as a safe and effective surgical technique for levator advancement in patients with aponeurotic ptosis.