Pandemi döneminde ev hanımlarının algıladıkları stres ile obsesif kompulsif belirti düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi: Kayseri Melikgazi örneği
Betbaşi gürün, reyhan.examination of the relationship between stress and obsessive-compulsive symptom levels perceived by housewives during the pandemic period: Kayseri Melikgazi example
- Tez No: 706230
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZAN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırma, ev hanımlarının pandemi döneminde algıladıkları stres ile obsesif kompulsif belirti düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla, Kasım 2020- Mayıs 2021 tarihleri arasında tanımlayıcı, kesitsel, ilişkisel olarak yürütülmüştür. Araştırmada gelişigüzel örnekleme yöntemi kullanıldı ve örneklem büyüklüğü“G. Power-3.1.9.2”programı kullanılarak minimum örneklem sayısı 188 olarak belirlenmiştir. Araştırmaya katılan 413 ev hanımı arasından dahil edilme kriterleri içinde yer alan 317 ev hanımı örneklem grubunu oluşturmuştur. Veriler, araştırmacı tarafından literatür ışığında geliştirilen Katılımcı Bilgi Formu (KBF) ile Algılanan Stres Ölçeği (ASÖ) ve Padua Envanteri- Washington Eyalet Üniversitesi Revizyonu (PE-WEÜR) aracılığıyla toplanmıştır. Verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotları ile iki grup arasındaki farkı incelemede Mann Whitney U testi, ikiden fazla grup karşılaştırmalarında Kruskal Wallis analizi uygulanmıştır. ASÖ ile PADUA Envanteri arasındaki ilişki Spearman's korelasyon analizi ile analiz edilmiştir. Analizde, araştırmaya katılan kadınların yaş ortalamasının 39.05±9.26 olduğu, katılımcıların çoğunluğunun ise lise mezunu (%32.2), çekirdek aile tipine sahip (%80.8), 2 çocuk sahibi (%37.9), sağlık güvencesi olan (%93.1), ortalama aylık gelir düzeyine (%77.9) sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted between November 2020 and May 2021 in order to examine the relationship between housewives' perceived stress during the pandemic period and their obsessive-compulsive symptom levels cross- sectional, relational study was carried out. Random sampling method was used in the study and the sample size was“G. The minimum sample size was determined as 188 using the Power-3.1.9.2”program. Among the 413 housewives participating in the study, 317 housewives who were included in the inclusion criteria constituted the sample group. The data were collected through the Participant Information Form and the Perceived Stress Scale (PSS) developed by the researcher in the light of the literature, and the Padua Inventory-Washington State University Revision (PI-WSUR). While evaluating the data, Mann Whitney U test was used to analyze the difference between two groups with descriptive statistical methods, and Kruskal Wallis analysis was used for comparisons of more than two groups. The relationship between PSS and PADUA Inventory was analyzed by Spearman's correlation analysis. In the analysis, the mean age of the women participating in the research was 39.05±9.26, the majority of the participants were high school graduates (32.2%), had a nuclear family type (80.8%), had 2 children (37.9%), had health insurance (93.1%), average monthly income. level (77.9%) was detected.