Aponevrotik ptozis cerrahisinde karbondioksit laser kullanımı
Using carbondioxide laser in aponeurotic ptosis surgery
  1. Tez No: 195405
  2. Yazar: GÜLCİHAN AÇIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. RENGİN YILDIRIM GRİFFİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada aponevrotik ptozis olgularının tedavisinde uygulanan anterior yaklaşımlı ptozis düzeltmesi karbondioksit laser kullanılarak gerçekleştirilmiş ve konvansiyonel girişimle yapılan olgularla kıyaslanması ve sonuçların değerlendirilmesi hedef alınmıştır. Bu amaçla İ.Ü Cerrahpaşa Göz Kliniği Göz Hastalıkları Anabilim Dalına Mayıs 2002 ? Ağustos 2006 tarihleri arasında başvuran hastalardan, levator kas fonksiyonu 10 mm'nin üstünde olan, daha önce kapak düşüklüğü nedeniyle cerrahi geçirmemiş 23 tek taraflı ve 12 çift taraflı kapak düşüklüğü yakınması olan olgular çalışma kapsamına alındı. CO2 laser ptozis cerrahisi tüm olgularda Coherent Ultrapulse CO2 laser ile gerçekleştirildi. (Coherent, Inc, Santa Clara, CA). Sonuç olarak bu çalışma, karbondioksit laser blefaroptozis girişiminin etkili, yararlı ve güvenilir bir metod olduğunu doğrulamaktadır. Elde edilen veriler yöntemin estetik olarak geçerli, memnuniyet verici, fonksiyonel, kısa kanamasız ve üstün görünürlük sağlayan yanlarını ortaya koymaktadır. Postoperatif dönemde ağrının olmaması konvansiyonel bisturi cerrahisine oranla ödem, morluk gibi cerrahi rahatsızlıkların çok daha az olması yöntemin kazandırdığı diğer pozitif faydalardır. Karbondioksit laser blefaroptozis cerrahisinin dezavantajları ise laserin kendisinin ve bakımının gerektirdiği ücret, CO2 laser kullanımının gerektirdiği ek bilgi donanımı ve deneyimdir. Sadece cerrah dışında laser kullanımının gerektirdiği en az iki yardımcı personel için de gerekli olan eğitim ve iş gücü bu yöntemin diğer dezavantajlarını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study we used the anterior aponeurotic approach for the correction of aponeurotic ptosis using carbondioxide laser. Our aim was to evaluate our results and to compare the efficacy and efficiency of laser assisted ptosis repair with that of traditional scalpel surgery. Twenty three patients with unilateral and twelve patients with bilateral ptosis who applied to Istanbul University Ophthalmology clinic between 2002 May and 2006 August were enrolled to the study. All cases had better levator function then 10 mm and they had not had lid surgery before. Laser assisted blepharoptosis repair was performed using Coherent Ultrapulse CO2 laser in all subjects (Coherent, Inc, Santa Clara, CA). As a result, our data proved that carbondioxide laser assisted ptosis surgery was an effective, useful and reliable method for the treatment of blepharoptosis. Improved intraoperative homeostasis, decreased operating time and improved appearance in the immediate postoperative period were achieved with this technique. Decreased pain, ecchymose and edema during the early postoperative period are additional benefits of this method. The cost of the laser itself and the maintenance, the additional education and experience that the surgical team needs for the laser usage are all disadvantages of this technique.