Nervus ischiadicus varyasyonları ve klinik önemi: Kadavra ve MRI çalışması
Variations of nervus ischiadicus and their clinical importance: A cadaveric and MRI study
  1. Tez No: 706234
  2. Yazar: FERHAT TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DAVUT ÖZBAĞ, PROF. DR. MURAT ÖGETÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Nervus Ischiadicus Varyasyonları ve Klinik Önemi: Kadavra ve MRI Çalışması Amaç: Büyüklüğü ve işlevi göz önünde bulundurulduğunda NI tuzaklanması ve yaralanması ile oluşabilecek sakatlıklar daha iyi anlaşılabilir. DGS'a yol açabilen, cerrahisi ve medikal girişimlerde yaralanma riskini arttıran NI varyasyonları, DGS tanı ve tedavisinde, sinirin korunmasında önemli role sahip NI'un morfometrik ve topoğrafik özellikleri araştırıldı. Materyal ve metot: 18 kadavra ekstremitesi diseksiyonunda NI-MP ilişkili ve NI bifurkasyon seviyeleriyle ilgili varyasyonlar, NI'un morfometrik ve topoğrafik özellikleri araştırıldı. NIF, NIT ve NIB'de NI çapları ölçüldü. FI çıkışında NI ile TM, SIAS, CI, SIPS, HS ve TI arası ölçüldü. Ayrıca TI-TM arasında NI'un her iki noktaya uzaklıkları ve TI-TM arası uzaklık ölçüldü. Radyoloji arşivinde 59 hastanın, 115 kalça MRG'de NI varyasyonları araştırıldı. Bulgular: Ekstremitelerde NI'un Tip A varyasyonu ve fossa poplitea üst köşesinde bifurkasyon seviyeleri (Grup E) gözlemlendi. NI morfometrik özellikleri; NIF: 16.61 ± 1.91 mm, NIT: 11.44 ± 2.74 mm ve NIB: 8.05 ± 1.76 mm ölçüldü. FI-TM: 71 ± 9.62 mm, FI-SIAS: 129.56 ± 8.98 mm, FI-CI: 134.6 ± 6.33 mm, FI-SIPS: 80.77 ± 10.40 mm, FI-HS: 78.16 ± 10.54 mm, FI-TI: 55.11 ± 5.56 mm ölçüldü. NI-TI: 20.22 ± 3.65 mm, NI-TM: 49.38 ± 10.27 mm, TI-TM: 81.05 ± 12.19 mm ölçüldü. 115 MRG'de 5 ( % 4.34) kalçada Tip B varyasyon, diğerlerinde Tip A (% 95.65) varyasyon izlendi. MRG'lerde ödem, enflamasyon, hipertrofi izlenmedi. Sonuç: Kadavra ve MRG çalışmamızın klinik uygulamalar sırasında kılavuz niteliği taşıyabileceğini, DGS tanı ve tedavisinde ve NI yaralanmalarının azaltılmasında yararlı olacağını düşünüyoruz. Rutin kalça MRG ile varyasyonların gösterilebildiğini değerlendirdik. Anahtar kelimeler; Nervus ischiadicus, varyasyon, piriformis sendromu, kadavra, manyetik rezonans görüntüleme.
Özet (Çeviri)
Nervus Ischiadicus Variations and Clinical Significance: Cadaver and MRI Study Aim: When size and function of NI considered, disabilities caused by entrapment or injuries can be better understood. We assessed NI variations may lead to DGS and increase the risk of nerve injuries during surgical and medical applications, NI the morphometric and topographic characteristics. Material and methods: In 18 cadaver extremities NI variations related to NI-MP, bifurcation levels, morphometric and topographic features were investigated. For NI morphometric and topographic features, NI width at the FI, NIT and NIB levels, the distances from FI to TM, SIAS, CI, SIPS, HS and TI, the distances between TI -TM and from NI to TI and TM were measured NI variations were investigated in 115 hip MRIs from the radiology digital archive. Results: In all specimens Type A variations and NI bifurcation levels at upper corner of fossa poplitea (Group E) were observed. NI width were milimetrically measured as 16.61 ± 1.91 at NIF, NIT: 11.44 ± 2.74, NIB: 8.05 ± 1.76 respectively. Other measurements were as follow: FI-TM: 71 ± 9.62, FI-SIAS: 129.1 ± 9.1, FI-CI: 134.6 ± 6.33, FI-SIPS: 80.77 ± 10.40, FI-HS: 78.16 ± 10.54, FI-TI: 55.11 ± 5.56, NI-TI: 20.22 ± 3.65, NI-TM: 49.38 ± 10.27, TI-TM: 81.05 ± 12.19. In 5 hip MRIs Type B (4.3 %) and in 110 hip MRIs Type A (95.6 %) were observed. Conclusion: Our cadaver and MRI studies may be a guide for clinical applications and contribute to decrease nerve injury problems. Furthermore, we observed variations can be shown on routine hip MRIs. Keywords; Nervus ischiadicus, variations, piriformis syndrome, cadaver, magnetic resonance imaging