İstanbul bölgesinde mycobacterium tuberculosis pekin genotipinin diğer tüberküloz genotipleri ile klinik ve bakteriyolojik olarak karşılaştırılması
İstanbul bölgesinde mycobacterium tuberculosis pekin genotipinin diğer tüberküloz genotipleri ile klinik ve bakteriyolojik olarak karşilaştirilmasi
  1. Tez No: 706239
  2. Yazar: AHMET SERHAN DAĞISTANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ KILIÇASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: İstanbul'daki tüberküloz hastalarının Pekin genotipi taşıyanlarının sosyo-demografik özellikleri, radyolojik özellikleri, tedavi yanıtları, ilaç dirençleri gibi özelliklerini Pekin genotipi olmayan tüberküloz hastalarıyla kıyaslamaktır. Gereç ve Yöntem: İstanbul' da 2013-2019 yılları arasında Verem Savaşı Dispanserleri'ne kayıtlı, ilaç direnç testleri yapılmış, İstanbul Üniversitesi Deneysel Tıp Araştırmaları Enstitüsü'nde (DETAE) Tüberküloz ve Moleküler Epidemiyoloji biriminde spoligotyping tiplendirme yöntemiyle genotip tayini bulunan olguların kayıtları retrospektif olarak taranarak veriler toplandı. Saptanan 86 Pekin suşu hastasının ve randomize olarak seçilen 146 Pekin suşu olmayan toplamda 232 olgunun dosyası tarandı ve karşılaştırıldı. Hastaların yaşı, cinsiyeti, uyruğu, memleketi, medeni durumu, BCG skarı, tüberkülozlu hasta ile temas öyküsü, kronik ek hastalık varlığı, madde kötüye kullanımı öyküsü olup olmadığı, HIV enfeksiyonu varlığı, sigara öyküsü, alkol öyküsü, olgu tanımı, radyolojik yaygınlık durumu, kavite varlığı, yurtdışı seyahat öyküsü, Çin/Avrasya bölgesinden kişi ile temas öyküsü, H/R/E/SM/H+R direnç varlığı/herhangi bir ilaca direnç olup olmadığı, tanı şekli, tutulan organ, verilen tedavi, tedavi sonuçları vaka bilgi formuna kaydedildi. Bulgular: Pekin grubunda 86 (%37.1), kontrol grubunda 146 (%62.9) hasta olmak üzere toplamda 232 hasta çalışmaya dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to compare socio-demographic characteristics, radiological features, treatment responses and drug resistance patterns of Beijing genotype TB patients with non-Beijing genotype patients in Istanbul Materials and Methods: Data were collected by retrospectively scanning the records of the cases registered to Tuberculosis Dispensaries in Istanbul between 2013-2019, whose drug resistance tests were performed, and whose genotype was determined by spoligotyping typing method in the Tuberculosis and Molecular Epidemiology unit of the Experimental Medicine Research Institute (DETAE) of İstanbul University. The files of a total of 232 patients with 86 Beijing strains and randomly selected 146 patients without Beijing strains were scanned and compared. Patients' age, gender, nationality, hometown, marital status, BCG scar, history of contact with a tuberculosis patient, presence of chronic disease, history of substance abuse, presence of HIV infection, smoking history, alcohol history, case definition, radiological patterns, presence of cavity, history of travel abroad, history of contact with a person from China/Eurasia region, presence of H/R/E/SM/H+R resistance, resistance to any drug, type of diagnosis, organ involved, treatment given, treatment results recorded in the patient registration form.. Findings: A total of 232 patients, 86 (37.1%) in the Beijing group and 146 (62.9%) in the control group, were included in the study.