Hemşirelik öğrencilerinin eş dövmeye ilişkin tutumları ve kadına yönelik şiddet belirtilerini tanıma düzeyleri
Attitudes of nursing students towards spouse beating and recognition levels of violence against women
- Tez No: 706238
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM DEMİREL BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Hemşirelik son sınıf öğrencilerinin eş dövmeye ilişkin tutumları ile kadına yönelik şiddet belirtilerini tanıma düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelenmektir. Gereç ve Yöntem: Araştırma, Aralık 2019–Mart 2020 tarihleri arasında tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte 197 öğrenci ile yürütülmüştür. Veri toplamada“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Eş Dövmeye İlişkin Tutum Ölçeği”ve“Hemşire ve Ebelerin Kadına Yönelik Şiddet Belirtilerini Tanımalarına İlişkin Ölçek”kullanılmıştır. Veriler öz bildirim yöntemi ile toplanmıştır. Veri analizinde SPSS 20.0 paket programı kullanılmış olup sayı-yüzdelik, ortalama, ortanca hesaplamaları, Komogorov Simirnov testi, Kruskal Wallis testi, Man Whitney U testi, Spearman r korelasyon testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the relationship between the attitudes of nursing seniors towards spouse beating and their recognition levels of violence against women. Material and Method: The research was conducted with 197 students in descriptive and correlational type between December 2019 and March 2020.“Descriptive Information Form”,“Attitude Scale Towards Spouse Beating”and“Scale Regarding Recognition of Violence Against Women by Nurses and Midwives”were used in data collection. Data were collected by self-report method. SPSS 20.0 package program was used in data analysis and number-percentage, mean, median calculations, Komogorov Smirnov test, Kruskal Wallis test, Man Whitney U test, Spearman r correlation test were used.