Mesleki eğitim merkezi öğrencilerinin kişilik özellikleri ile rahim ağzı kanseri ve pap smear testine yönelik sağlık inançları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between the personal characteristics of vocational education center students and the health belief of the utility cancer and pap smear screening test
- Tez No: 706247
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY YEGİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırma, öğrencilerin kişilik özellikleri ile rahim ağzı kanseri ve Pap-smear tarama testine yönelik sağlık inançları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amacıyla, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak yapılmıştır. Çalışma, Ağustos-Eylül 2021 tarihleri arasında, Van Vali Ali Paşa Mesleki Eğitim Merkezi'nde farklı meslek dallarında okuyan 291 kadın öğrenci ile yürütülmüştür. Veriler,“Kişisel Veri Toplama Formu”,“Beş Faktör Kişilik Ölçeği”,“Rahim Ağzı Kanseri ve Pap Smear Taraması Sağlık İnanç Modeli Ölçeği”kullanılarak online ortamda görüşülerek elde edilmiştir. Verilerin istatistik analizi için IBM SPSS 22.0 (Statistical Package for Social Sciences) programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive and correlational search in order to evaluate the relationship between the personality traits of female students and their health beliefs about cervical cancer and Pap-smear screening test. The study was conducted with 291 female students studying in different professions at Van Vali Ali Paşa Vocational Education Center between August and September 2021. The data were obtained through online using the“Personal Data Collection Form”,“Five Factor Personality Scale”,“The Cervical Cancer and Pap Smear Screening Health Belief Model Scale”. IBM SPSS 22.0 (Statistical Package for Social Sciences) program was used for statistical analysis of the data.