Olası/kesin COVID-19 olgularında tat ve koku bozukluklarının klinik önemi
Clinical significance of smell and taste disorders in probable/definite COVID-19 cases
  1. Tez No: 706246
  2. Yazar: RANA SELEN TEMÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR SÖĞÜT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, İlk ve Acil Yardım, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Koronavirüs Hastalığı 2019 (COVID-19)'un klasik semptomları arasında ateş, öksürük ve nefes darlığı gibi semptomlar görülmektedir. Bununla birlikte üst solunum yolu enfeksiyonu semptomlarından; baş ağrısı, yaygın vücut ve kas ağrıları, yorgunluk, ishal, koku ve tat kaybıyla da sık karşılaşılmaktadır. Özellikle tat ve koku kaybı gibi bazı semptomlar diğer viral hastalıklara göre COVID-19 hastalığında daha ön plana çıkmaktadır. Ancak bunun hastalığa özgü patognomonik bir semptom olup olmadığı belirsizdir. Bu çalışmada, olası/kesin COVID-19 olgularında tat ve koku kaybı gibi erken sinonazal belirtilerin klinik özelliklerinin ve prevalansının belirlenmesi amaçlandı. Ayrıca, tat ve koku değişiklerinin hastalığın şiddeti ve prognoz ile ilişkisinin ortaya konması amaçlandı. Gereç ve Yöntem Ülkemizde ilk COVID-19 vakasının görüldüğü 11 Mart 2020 tarihinden itibaren 31 Mayıs 2020 tarihine kadar planlanan bu tek merkezli, retrospektif, tanımlayıcı, kesitsel, klinik gözlemsel çalışma Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Sultangazi Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği'nde gerçekleştirildi. Çalışmaya, hastanemiz Acil Tıp Kliniği'ne 11.03.2020 ile 31.05.2020 tarihleri arasında, Sağlık Bakanlığının yayınladığı tanı kriterlerine göre olası COVID-19 bulguları ile başvuran hastalar ile tanısı moleküler yöntemlerle doğrulanan ve acil servisten ayaktan taburcu edilen veya hastaneye yatırılarak takip edilen 18 yaş üstü erişkin hastalar dahil edildi. Bu vakaların önceden oluşturulan vaka veri formuna; yaş, cinsiyet gibi demografik bilgiler, başvuru semptomları, eşlik eden hastalıklar, vital bulgular, 12 klinik, radyolojik ve laboratuvar verileri kaydedildi. Verilerin toplanmasından sonra hastalar koku ve tat değişiklikleri olan (grup I) ve olmayan olası/kesin COVID-19 olguları (grup II) şeklinde iki gruba ayrıldı. Gruplar arasında demografik veriler, komorbidite, sürüntü testi sonuçları, göğüs bilgisayarlı tomografi (BT) ve laboratuvar bulguları, hastalığın şiddeti, klinik sonlanım (sağkalım, mortalite) ve ayaktan ya da hastaneye yatırılark tedavi açısından karşılaştırma yapıldı. Bulgular Grup I'deki hastaların 69'u (%46) erkek ve 81'i (%54) kadındı, 18-29 ve 30- 39 yaş aralığındaki hasta sayısı 93 (%62) ile yüksek saptandı. Grup II'deki hastaların 78'i (%52) erkek ve 72'si (%48) kadındı, 40-49 ve 50-59 yaş aralığındaki hasta sayısı 81 (%54) ile yüksek saptandı. İki grup arasında cinsiyet açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
The classic symptoms of the disease include fever, cough, and shortness of breath. However, from upper respiratory tract infection symptoms; Headache, generalized body and muscle aches, fatigue, diarrhea, loss of smell and taste are also frequently encountered. In particular, some symptoms such as loss of taste and smell are more prominent in COVID-19 disease than other viral diseases. However, it is unclear whether this is a disease-specific pathognomonic symptom. In this study, it was aimed to determine the clinical features and prevalence of early sinonasal symptoms such as loss of taste and smell in probable/definite COVID-19 cases. In addition, it was aimed to reveal the relationship between taste and smell changes and the severity of the disease and prognosis. Materials and Methods This single-center, retrospective, descriptive, cross-sectional, clinical observational study, planned from March 11, 2020, when the first case of COVID-19 was seen in our country, until May 31, 2020, was carried out at the Health Sciences University Istanbul Sultangazi Haseki Training and Research Hospital Emergency Medicine Clinic. The patients who applied to the Emergency Medicine Clinic of our hospital between 11.03.2020 and 31.05.2020 with possible COVID-19 findings according to the diagnostic criteria published by the Ministry of Health, and 18 years of age, whose diagnosis was confirmed by molecular methods and who were discharged from the emergency department or were followed up in the hospital. Adult patients were included. The pre-created case data form of these cases; Demographic information such as age, gender, admission symptoms, co-morbidities, vital signs, clinical, radiological and laboratory data were recorded. After data collection, patients were divided into two groups: those with smell and taste changes (group I) and probable/definite cases of COVID-19 without (group II). Comparisons were made between the groups in terms of demographic data, comorbidity, swab test results, chest computed tomography (CT) and laboratory findings, disease severity, clinical outcome (survival, mortality), and outpatient or hospitalization treatment. Results Of the patients in Group I, 69 (46%) were male and 81 (54%) were female, the number of patients aged 18-29 and 30-39 was found to be high with 93 (62%). Of the patients in Group II, 78 (52%) were male and 72 (48%) were female, the number of patients aged 40-49 and 50-59 was found to be high with 81 (54%). There was no statistically significant difference between the two groups in terms of gender.