Tekstil esaslı elektrot kullanan taşınabilir elektrokardiyografi (EKG) cihaz tasarımı
Design of portable electrocardiography (ECG) device using textile based electrode
- Tez No: 706269
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TANER OKUMUŞ, PROF. DR. SUAT ÇETİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Dünyada en önemli ölüm nedeni olarak her yıl ortalama 18 milyon kişi (tüm ölümler içindeki oranı %31) kalp ve damar hastalıkları sonucu ölmektedir. Türkiye'de ise kalp ve damar rahatsızlıklarının toplam ölüm oranı içindeki payı %40'dır ve ilk sırada yer almaktadır. Tez çalışmasının temel amacı, risk grubunda bulunan insanların gündelik yaşamları sırasında konforlu bir şekilde EKG ölçümlerinin yapılabilmesi için giysilere adapte edilebilen iletken tekstil elektrot kullanan taşınabilir kablosuz elektrokardiyografi cihazı tasarlamaktır. Bu amaç doğrultusunda multidisipliner bir bakış açısı ile tıp, elektronik, bilişim ve tekstil teknolojileri bir araya getirilerek bir çözüm sağlanmıştır. Gerçekleştirilen bu çalışmada vücut yüzeyinden iletken tekstil elektrotlarla alınan biyopotansiyel sinyallerinin yükseltilmesi ve sinyalin filtrelenmesi için Texas Instrument Firmasının geliştirdiği ADS1298 EKG yongası kullanılmıştır. Tekstil ve Ag/AgCl elektrotlar ile EKG kayıtlarından elde edilen P-QRS-T dalga genliklerine ait Tek Yönlü ANOVA test sonuçları kıyaslandığında, aralarında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
As the most important cause of death in the world, 18 million people (31% of all deaths) die every year as a result of cardiovascular diseases. The share of cardiovascular diseases in the total mortality rate is 40% and ranks first in Turkey. The main purpose of the thesis is to design a portable wireless electrocardiography device with uses conductive textile electrodes. That can be adapted to clothing so people in the risk group can comfortably perform ECG measurements during their daily lives. For this purpose, a solution has been provided by bringing together medicine, electronics, informatics and textile technologies with a multidisciplinary perspective. ADS1298 EKG chip developed by Texas Instrument Company was used to amplify and filter the biopotential signals received from the body surface with conductive textile electrodes in this thesis.The One-Way ANOVA test results of textile and Ag/AgCl electrodes, P-QRS-T wave amplitudes obtained from ECG recordings were compared, it was determined there was no statistically significant difference between them.