Objective measurement of fabric softness and pilling using hand crafted features and deep learning
Manüel öznitelik çıkarımı ve derin öğrenme kullanılarak kumaş yumuşaklığı ve boncuklanma değerlerinin objektif bir şekilde ölçülmesi ve sınıflandırılması
  1. Tez No: 706271
  2. Yazar: SEYMUR MAMMADLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET OĞUZ AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Modelleme ve Simülasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Kumaş yumuşaklığı kumaşların giyilmesinden bile önce kullanıcı tarafından algılanan karmaşık bir dokunma hissidir. Yumuşaklık genellikle kumaşın parmaklarla sıkılması veya preslenmesi ile algılanan yüzey özelliğidir. Kumaş sürtünme özellikleri, giysilerin dokunma duyumlarını büyük ölçüde etkiler. Kullanılan iplik, bitim işleri ve kumaş yapısı (dokuma, örme vb.) yumuşaklığı etkilemektedir. Bunun yanında yıkama sırasında işlem gördüğü su sertliği, yıkama hareketleri, kullanılan deterjan ve yumuşatıcının miktarı ve içeriğinden de etkilenmektedir. Görsel olarak test edilen bir diğer tekstil özelliklerinden olan yumuşaklık, etkinliği kanıtlanmış jüri üyeleri tarafından aşağıdaki skalaya göre değerlendirilebilmektedir. Tez kapsamındaki kazanımımız nitel olarak değerlendirilen yumuşaklık derecesinin, sayısal verilere dayandırılarak, nitel gözlemlerden doğabilecek görsel değerlendirme sonucu oluşacak farklılıkların giderilmesi ve değerlendirme prosesine nicel özellik kazandırarak daha net ve kesin sonuçların elde edilmesidir. Yumuşaklık için geliştirilen metodoloji değerlendirme aynı zamanda başka bir tekstil bozulma parametresi, boncuklanma için de uygulanmış ve sonuçları raporlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Fabric softness is a complex tactile sensation perceived by the user even before the fabrics are worn. Softness is usually the property of surface perceived by touching or pressing a finger on the fabric surface. Fabric friction properties significantly affect the tactile sensation of the garments. The yarn used, the finishing works, and the fabric structure (weaving, knitting, etc.) affect the softness. In addition, the hardness of the water used during washing, washing movements, the amount and content of the detergent and softener used also have permanent effects on the fabric softness. Softness can be evaluated by the jury members with proven effectiveness according to the predetermined scale. Our achievement within the scope of the thesis is to eliminate the differences that may occur as a result of the subjective evaluation, which may arise from qualitative observations by basing the degree of softness evaluated qualitatively on numerical data and to obtain clearer and more precise results by adding quantitative features to the evaluation process. The methodology developed for softness assessment is also applied for another textile deterioration parameter, namely pilling, and its results are also reported.