Tip 2 diyabetes mellitus'un mikrovasküler komplikasyonları ile serum andekarboksile osteokalsin düzeyi arasındaki ilişki
The relationship between microvascular complications of type 2 diabetes mellitus and serum undercarboxylated osteocalcin levels
- Tez No: 706272
- Danışmanlar: UZMAN ERDAL ESKİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bardak S. Tip 2 DM'nin mikrovasküler komplikasyonları ile serum andekarboksile osteokalsin düzeyi arasındaki ilişkisi, S. B. Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Dahiliye Kliniği, Uzmanlık Tezi, Ankara 2012. Tip 2 DM, sıklığı giderek artan, sebep olduğu komplikasyonlarla birçok organ ve sistemi etkileyen, artmış morbidite ve mortaliteye neden olan bir hastalıktır. DM tedavisinde daha başarılı olabilmek için çeşitli araştırmalar günümüzde de devam ederken, araştırılan konular arasında DM tedavisine yeni bakış açısı getiren konulardan bir tanesi de osteoblastlar tarafından salınan bir protein olan osteokalsindir. Osteokalsinin, kemik metabolizmasındaki rolü dışında, insülin sekresyonunu, insülin direncini ve enerji harcamasını yönlendirdiği, sonuç olarak glikoz metabolizması, lipid metabolizması ve ateroskleroz gelişiminde rol aldığı konusunda kanıtlar elde edilmiştir. Tip 2 DM'li hastalarda serum osteokalsin düzeyinin, tip 2 DM'si olmayanlara göre daha düşük seviyelerde olduğu gösterilmiştir. Tip 1 DM'de mikrovasküler komplikasyonlar ile osteokalsin düzeyi arasında negatif ilişki saptanmıştır. Biz ise bu çalışmada tip 2 DM hastalarındaki mikrovasküler komplikasyonlar ile serum andekarboksile osteokalsin düzeyleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymağa çalıştık. Ağustos 2011-Aralık 2011 tarihleri arasında hastanemize başvuran, 30-60 yaş arası, cinsiyet ve VKİ açısından benzer olan tip 2 DM hastaları mikrovasküler komplikasyon varlığına göre iki gruba ayrıldı ve andekarboksile osteokalsin düzeyleri ölçüldü. Sonuç olarak, mikrovasküler komplikasyonu olan grubun diyabet yaşı ve HbA1c değeri, komplikasyon gelişmemiş gruba göre anlamlı olarak daha yüksek saptanırken, iki grubun andekarboksile osteokalsin düzeyleri arasında ise istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır. Retinopati, nefropati ve nöropatisi olanlar ve olmayanlar ayrı ayrı karşılaştırılmış, andekarboksile osteokalsin düzeyleri arasında anlamlı bir fark gözlenmemiştir. Hasta yaşı, VKİ, HbA1c, trigliserit, total kolesterol, LDL, HDL, kalsiyum, fosfor, magnesyum, 25 (OH)D değerleri ile andekarboksile osteokalsin seviyeleri arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. PTH ve kreatinin ile andekarboksile osteokalsin seviyeleri arasında pozitif korelasyon saptanmıştır. Osteokalsinin enerji metabolizmasındaki rolünün daha iyi anlaşılmasının diyabet ve obezitenin önlenmesi ve tedavisine katkıda bulunacağı görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
Bardak S. The relationship between microvascular complications of type 2 diabetes mellitus and serum undercarboxylated osteocalcin levels, Ministry of Health, Republic of Turkey, Ankara Numune Education and Research Hospital, Department of Internal Medicine, 2012. Type 2 DM is a disorder with increasing frequency, in which it affects many organ systems due to the complications it causes and, is a reason for increased morbidity and mortality. As various studies are still going on in order to be more successful in DM treatment, one of the issues that investigators focused on is osteocalcin, a protein produced by osteoblasts, which raises a different opinion in DM treatment. Apart from its role inbone metabolism, some evidence have been found that osteocalcin is a regulator of insulin secretion, insulin resistance and energy expenditure. Those evidence show that osteocalcin is taking part in glucose and lipid metabolism and atherosclerosis developement. Serum osteocalcin levels in Type 2 DM patients have been found to be lower when compared to those of non-type 2 DM. A negative correlation has been found between microvascular complications and osteocalcin levels in type 1 DM patients. In this study we aimed to investigate relationship between microvascular complications of type 2 DM and serum undercarboxylated osteocalcin levels. Type 2 DM patients, who admitted to our hospital between August 2011- December 2011, were divided in two groups according to the presence or absence of microvascular complications and undercarboxylated osteocalcin levels of those subjects were measured. Finally duration of DM and serum HbA1c levels have been found to be higher in the group which has already developed microvascular complications while, no statistically significant difference was obtained among undercarboxylated osteocalcin levels of the two groups. Patients were grouped according to the presence or absence of retinopathy, nephropathy or neuropathy separately but no statistically significant difference was obtained among undercarboxylated osteocalcin levels. No correlation among age, body mass index, trigliserides, total cholesteol, LDL, HDL, calcium, phosphorus, magnesium, 25 (OH)D and undercarboxylated osteocalcin levels were found. Positive correlation existed between PTH, kreatinin and undercarboxylated osteocalcin levels. The more is understood about the role of osteocalcin in energy metabolism, the more we can do for the avoidance and treatment of DM and obesity.