Biyolojik atıksuların yenilikçi vermifiltrasyon teknoloji ile arıtılması
Treatment of biological wastewater via innovative vermifiltration technology
- Tez No: 706281
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRÜ TANER AZGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Endüstriyel faaliyetlerin gelişmesi, küresel nüfusun kontrolsüz bir şekilde artması ve doğal ekosistemlere insanların aşırı müdahale etmesi birçok çevresel problemi beraberinde getirmiştir. Toplumların temiz su ihtiyacına erişimi ve atıksu oluşum miktarlarının azaltılması bu problemlerin kaynakta kontrolü adına önemli çözüm noktalarından birisi olarak görülmektedir. Döngüsel ekosistemin sürdürülebilirliği adına üretilen atıksuların arıtıldıktan sonra yeniden kullanımı ve bunu yapabilecek yenilikçi arıtma teknolojileri, son zamanlarda dünya genelinde önem kazanmaktadır. Konvansiyonel arıtma sistemlerinin alternatifi olarak düşünülen bu sistemler evsel ve endüstriyel atıksuların deşarj standartlarını karşılayabilecek, yenilikçi, enerji tasarruflu, lokal noktalara hizmet sunabilen özellikleri ile ön plana çıkmaktadırlar. Bu tez çalışması ile arıtma performansı denenen vermifiltrasyon arıtma sistemi, yukarıda sayılan özellikleri bünyesinde barındıran yenilikçi bir arıtma alternatifidir. Vermifiltrasyon sistemi, Eisenia Foetida türü solucanlar yardımıyla, atıksuya uygulanan filtrasyon, biyolojik parçalanma prosesleri ve üçüncül arıtma ile geri kazanımın bir arada olduğu kompakt bir doğal arıtma sistemidir. Sistemin üzerinde arıtma işlemi, atıksu besleme ünitesi, solucan filtre yatağı (vermibed tabakası), farklı özelliklere sahip filtre yatakları ve atıksu toplama ünitesinden oluşan vermifiltrasyon kolonlarında gerçekleşmektedir. Yapılan tez çalışmasında Kayseri ili kanalizasyon sistemine ait atıksu örneklerinin arıtım performansları, laboratuvar ortamında kurulan üç farklı yatak malzemesi kombinasyonu ile zenginleştirilen vermifiltrasyon reaktörleri ile takip edilmiştir. Vermifiltrasyon reaktörleri için oluşturulan yatak malzemeleri için literatürde sıklıkla tercih edilen Eisenia Foetida türü solucanlar kullanılmış ve atıksu arıtım verimleri KOİ, AKM, TN, TP, pH ve iletkenlik parametrelerinin analizleri ile hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The development of industrial activities, uncontrolled increase in the global population and the excessive intervention of people in natural ecosystems have created many environmental problems. Access to potable clean water of societies and reducing the amount of wastewater generation is seen as one of the important solution points for the control of these problems at the source. Innovative treatment technologies that can do this have recently gained importance around the world. These systems, which are considered as an alternative to conventional treatment systems, come to the fore with their innovative, energy-efficient, and service-oriented features that can meet the discharge standards of domestic and industrial wastewater. Vermifiltration treatment system, whose purification performance has been tested in this thesis, is an innovative treatment alternative that incorporates the above-mentioned features. Vermifiltration system is a compact natural treatment system that combines filtration applied to wastewater, biological decomposition processes and in situ treatment and recovery with the help of Eisenia Foetida type worms. The treatment process on the system takes place in vermifiltration columns consisting of a wastewater feeding unit, a worm filter bed (vermibed), filter beds with different characteristics and a wastewater collection unit. In this thesis, the treatment performances of wastewater samples that belong to the sewage system of Kayseri province were followed with vermifiltration reactors enriched with three different bedding material combinations established in the laboratory environment Eisenia Foetida type worms, which are frequently preferred in the literature, were used for bedding materials created for vermifiltration reactors and wastewater treatment efficiencies were calculated by analysis of COD, AKM, TN, TP, pH and conductivity parameters.