COVID-19 ile değişen BIM tabanlı uzaktan çalışma ve koordinasyon dinamikleri: Tav Dubai projesi vaka analizi
BIM-based remote working and coordination dynamics changing with COVID-19: Tav Dubai project case analysis
  1. Tez No: 706284
  2. Yazar: ASLIHAN CİĞERCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUZAN GİRGİNKAYA AKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
COVID-19 , 2019 yılı Aralık ayında Çin`de yaşanan bölgesel bir sorun olarak ortaya çıkmış ancak kısa bir sürede tüm dünyaya yayılarak küresel bir pandemi haline gelmiştir. Tarihi bir çerçeveden bakıldığında bugünkü salgın bir kriz olarak tanımlanmaktadır. Tüm kriz dönemlerinde, itici güç olarak ortaya çıkan dönüşüm dalgaları belirsizliğe rağmen inovasyon sürecini hızlandırmıştır. İnşaat sektörünün dijital teknolojileri, diğer sektörlere kıyasla daha yavaş benimsemesine rağmen, Yapı Bilgi Modellemesi (BIM), dijitalleşme söz konusu olduğunda bir dönüm noktası teşkil etmektedir. Covid-19 Döneminde yıkıcı dönüşüm sinyali olarak ortaya çıkan BIM, pandeminin etkilerini maksimum faydaya dönüştürmesi ve çalışma modellerine mekandan bağımsız sağladığı esneklik sebebiyle organizasyonlar için gereklidir. Yıkıcı yenilik, değişimi teşvik etmek ve rekabette avantaj sağlamak amacıyla yeni teknolojilerin, ürünlerin veya hizmetlerin sunulmasıdır. Bu bağlamda, yıkıcı kelimesi kesintiye uğratmak veya düzensizliğe neden olmak anlamından uzak – değiştirip dönüştürmek anlamındadır.Tez kapsamında, inşaat sektörü için ani gelişen kriz dönemlerinde disiplinler arası işbirliğine dayalı uzaktan çalışma modellerini yeniden tanımlayarak pandemi sürecine uyum sağlamada BIM'in araç olarak kullanmasının önemi vurgulanmaktadır. Tez çalışmasında, Tav İnşaatın Dubai The Address çıkResidences Projesi; pandemiyle değişen koordinasyon ve çalışma dinamikleri ele alınarak, mimar kimliğinin koordinasyondaki rolünü ortaya çıkarmak ve projedeki verimliliğin bu durumdan nasıl etkilendiğini incelenmek üzere vaka projesi olarak seçilmiştir. Odak olarak belirlenen, projeyle eş zamanlı olarak yürütülen BIM koordinasyon toplantıları, pandemi öncesi (ofiste) ve pandemi kısıtlamaları süresince(uzaktan çalışma) olarak video konferans aracılığıyla iki aşamalı incelenerek iki farklı hipotez geliştirilmiştir.1)Yüzyüze toplantılarda gözlemlenen katılımcı mimar, koordinasyon sürecinde tasarımcı kimliğinin yanında çok katılımcılı koordinasyon ortamının yönlendiricisi ve planlayıcısıdır.2)Uzaktan çalışma modeline geçişle birlikte BIM projede verimliliği arttıran bir katalizör görevindedir. Araştırmada sorgulanan iki ayrı hipotez, kayıt altına alınan koordinasyon toplantılarındaki gözlemlere ek olarak dijital süreçlerini tamamlamış inşaat şirketlerinin yaygın olarak kullandığı ortak veri paylaşım platformu olan Aconex'den alınan RFI ve KPI raporları üzerinden değerlendirilmiştir. Organizasyonlar tarafından pandemi öncesi dönemde kayıp olarak görülecek inovasyon adımının pandemi süresince atılabilme potansiyeli göz önüne alınarak, BIM'in inşaat sektörü için faydalı bir ekosistem oluşunun ortaya çıkartılması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
COVID-19 emerged as a regional problem in China in December 2019, but it spread all over the world in a short time and became a global pandemic. From a historical perspective, today's epidemic is defined as a crisis environment and the common feature of all crisis periods is that the waves of transformation, which are the driving force, accelerate the process of innovation despite the uncertainty. Building Information Modeling (BIM), despite the slow adoption of digital technologies by the construction industry compared to other markets, It constitutes a turning point when it comes to digitalization. BIM, which emerged as a disruptive transformation signal in the Covid-19 Era, is necessary for organizations due to the fact that it transforms the effects of the pandemic into maximum benefit and provides flexibility to working models regardless of location. The importance of using BIM as a tool in adapting to the process is emphasized. In the thesis, Dubai The Address Residences Project of Tav İnşaat was selected as a case project to examine the changing coordination and working dynamics with the pandemic of BIM. The BIM coordination meetings, which were determined as the focus and carried out simultaneously with the project, were examined in two stages via video conference before the pandemic (face-to-face) and during the pandemic constraints (remote work), and two different hypotheses were developed. 2) With the transition to the remote working model, BIM acts as a catalyst that increases productivity in the project. In addition to the observations in the recorded coordination meetings, the two separate hypotheses questioned in the research were evaluated through the RFI and KPI reports obtained from Aconex, the common data sharing platform widely used by construction companies that have completed their digital processes. Considering the potential of the innovation step, which will be seen as a loss in the pre-pandemic period by the organizations, during the pandemic, it is aimed to reveal that BIM is a beneficial ecosystem for the construction sector.