Comparative analysis of first nuclear power plant projects in Turkey
Türkiye'deki ilk nükleer santral projelerinin karşılaştırmalı analizi
- Tez No: 706285
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İZZET ARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Ekonomisi ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tezde, Türkiye'nin yeni NES projeleri kapsamında çözülmesi gereken sorunların ve dikkat edilmesi gereken hususların neler olduğu sorusu cevaplanmaya çalışılmıştır. Türkiye'nin NES projelerine ilişkin olarak Rusya Federasyonu ve Japonya ile imzaladığı iki hükümetlerarası anlaşma (HAA) karşılaştırılmış ve Türkiye'nin yeni NES projeleri kapsamında ilgili konu başlıklarını nasıl ele alması gerektiğine yönelik önerilerde bulunulmuştur. Türkiye'nin yaklaşık 60 yıldır nükleer enerjiye ilgi duymasına rağmen herhangi bir nükleer santral inşa edememiş olması ve imzalanan HAA'larda bazı konularda eksikliklerin bulunması bu tez çalışmasının temel nedeni olarak ortaya çıkmıştır. Bu çerçevede araştırma sorusunun cevaplanması ve tezin amacına ulaşması için karşılaştırmalı analiz ile güçlü, zayıf, fırsat ve tehdit (GZFT) analizlerini kapsayan stratejik planlama teknikleri uygulanmıştır. GZFT analizleri çerçevesinde; Akkuyu ve Sinop NES projelerinin her ikisinde de yüksek kurulu güç, uzun dönem işletme ömrü, düşük karbon salımı ve düşük işletme ve bakım maliyetleri güçlü yönler olarak ortaya çıkarken; tarifelerin yüksek olması, uzun dönem inşaat dönemleri, yüksek ilk yatırım maliyetleri ile yasal ve düzenleyici çerçevedeki eksiklikler her iki projenin de zayıf yönleri olarak görülmüştür. Teknoloji transferi, insan kaynaklarının ve yerli sanayinin geliştirilmesine yönelik hükümler her iki projenin de ortak fırsatlar olarak tespit edilirken; olası bir nükleer kaza, halkın kabulü problemleri, proje takviminde gecikmeler ve NES inşaat sürecindeki maliyet artışları her iki projenin de ortak tehdit yönleri olarak görülmüştür. Akkuyu ve Sinop NES projelerini karşılaştırdığımızda her iki projenin de dört üniteden oluştuğu ve inşaat maliyetlerinin birbirine yakın olduğu görülmüştür. Akkuyu NES projesinde Türk tarafı 15 yıl boyunca üretilecek toplam elektriğin yaklaşık yarısını 12,35 ABD (Amerika Birleşik Devletleri) doları / kWsa (kilovat-saat) tarifeden satın alacağını garanti ederken; Sinop NES projesinde 20 yıl boyunca üretilecek toplam elektriğin tamamı“10,80 – 10,83 ABD doları / kWsa + yakıt maliyeti”tarifesinden satın alınacağı garanti edilmektedir. Her iki projede de Türk sanayisinin nükleer-dışı ekipman üretim kapasitesinin olduğu değerlendirilmiş ancak nükleer ekipman üretiminde tecrübe eksikliğinin olduğu gözlemlenmiştir Akkuyu NES projesinde Türk öğrencileri Rusya'da eğitim alırken, Sinop NES projesinde Türkiye'de mesleki yüksek okul ve üniversitelerin kurulması öngörülmüştür. Bütün bu veriler ışığında Türk tarafı yeni NES projelerinde; enerji arz güvenliğinin sağlanması için büyük ölçekli santrallere yatırım yapılması, küçük modüler reaktörler (SMR) için ar-ge çalışmalarının yürütülmesi, uzun vadede NES projeleri hisselerinin yüzde %51'ine sahip olunması hususlarını dikkate alabilir. Ayrıca, ülkede nükleer enerji altyapısının oluşturulmasına yönelik olarak teknoloji transferine ilişkin somut adımların atılması, uluslararası kalitede nükleer enerji alanında teknik ve mesleki yüksek okulların ve üniversite bölümlerinin kurulması ve yerli sanayiden asgari düzeyde ekipman tedariki için off-set mekanizmasının uygulanması hususlarını göz önünde bulundurabilir. Ayrıca atıklar ile ilgili belirsizliklerin ortadan kaldırılması için radyoaktif atık yönetimine yönelik net hükümler belirlenebilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the question of“what are the issues to be considered and the problems should be addressed for Turkey's prospective NPP project”has been tried to be answered. Turkey's two intergovernmental agreements (IGAs) regarding to NPP project with Russian Federation and Japan were compared and recommendations were made to show how Turkey will address the issues for prospective NPP projects. The fact that Turkey has been interested in nuclear energy for about 60 years but could not construct any NPP, that some deficiencies emerged regarding some topics in IGAs emerged as the reason for presenting this study. In this framework, strategic planning techniques were applied as a method including comparative and strengths, weaknesses, opportunities and threats (SWOT) analysis to reach the purpose and explore the research question of this thesis. Within the framework of SWOT analyzes; the common strengths of Akkuyu and Sinop NPP projects are seen as high installed capacity, long operating term, low operating and maintaining cost while the high tariffs of both NPPs compared to the market prices, long construction periods, high initial investment cost and inadequate legal and institutional framework emerge as the common weaknesses of both projects. Provisions regarding to the technology transfer, development of human resources and domestic industry are seen opportunities for both projects while the possibility of a nuclear accident, the problem of public acceptance, possible delays in schedule and cost increases in the construction of the NPP were seen as common threats. When we compare the Akkuyu and Sinop NPP projects, it is seen that both projects consist of four units and the construction costs are close to each other, In Akkuyu NPP project; the Turkish party guarantees to purchase approximately half of generated electricity from the all unites for 15 years with 12.35 US cents/kWh (kilowatt-hour) tariff while Turkish party guarantees to purchase from 100 % of generated electricity from four units for 20 years with“10.80 – 10.83 US (United States) cents/kWh + fuel costs”on average tariff in Sinop NPP project. In both projects, the Turkish industry is considered to have production capacity for non-nuclear products but it has been observed that the Turkish industry has a lack of experience in producing nuclear safety related products. While Turkish students get education in Russian Federation in Akkuyu NPP project, it is envisaged to establish vocational schools and universities in Turkey in Sinop NES project. In the light of all these data for the prospective NPP projects; the Turkish side may wish to consider investing in large-scale plants and conducting R&D (research and development) studies for small modular reactors (SMR), owning 51 percent of the shares of the NPP in the long run may for ensuring security of supply. In addition, Turkish side may wish to consider, setting concrete steps regarding technology transfer, establishing technical and vocational high schools and university departments of international quality in the field of nuclear energy in Turkey and applying off-set applications to provide minimum level of equipment from the local industry for developing nuclear energy infrastructure. On the other hand, clear provisions for radioactive waste management can be established to eliminate uncertainties regarding waste process.