Hava aracı sistemlerinin SCADA ile tasarımı
Aircraft systems desi̇gn with SCADA
  1. Tez No: 706290
  2. Yazar: FURKAN İŞBİLEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KONAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Günümüz havacılığında gelişen teknolojik imkânların artmasıyla birlikte hava araçları da daha karmaşık sistemlere sahip olmuştur. Geliştirilen hava aracı sistemleri uçuşun daha güvenli bir şekilde gerçekleşmesine imkân sağlamıştır. Bu bağlamda oluşan hava aracı kazalarının temel sebebi daha çok bu sistemleri kullanan, denetleyen ve bakımını yapan insan kaynaklı sebeplere dayanmaktadır. Bu sebeple hava araçlarının yerde ve sefer halinde geçirdiği süre boyunca gerekli önlemler en üst düzeyde alınması gerekmektedir. Bu çalışmada hava araçlarının, harici güç ünitesinin ve perdövites (stall) uyarı sistemlerinin SCADA ile tasarımı ele alınmıştır. Tasarlanan yöntemle hava araçlarının yerde ve havada bulunduğu süre zarfında uçuş güvenliğini etkileyen iki sistemin tasarım modellemesi yapılarak, meydana gelebilecek hava aracı kazalarını en aza indirmek için alternatif bir yaklaşım sunulmuştur. Elde edilen uygulamalar, SCADA yazılımının kullanıcılar tarafından erişim kolaylığı ve görsel ikaz yeteneği sayesinde hava araçlarında insana kaynaklı meydana gelen iş kazalarına karşı uçuş güvenliğini arttıracak alternatif bir çözüm yöntemi olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Today, statistics in accident events in aviation show that human tend to errors more than machine because of technological developments. Human faults effect to flight safe seriously. For this reason, precautions and warnings from authorities have to obey carefully when aircraft is at sky and on ground. In this thesis, author explain about external power unit and stall warning system integration with SCADA. During aircraft maintenance, electric power are supplied by different sources for aircraft essential services. But usage of external power unit is the most economic and common way for electric supply. Usage of external power unit has some requirements. Author handles external power unit integrated system with SCADA. In addition, during aircraft is at flight, one of the most important system is stall warning system for flight safe. In this thesis, the stall warning system are redesigned with SCADA interface. With these modifications, two systems that are important for flight safe are designed. In this way, author suggest the alternative ways to reduce flight safety risks. As a result, integrated new alternative systems show that human factor in aviation may reduce with SCADA interface since it has more effective alert methods such as visual and audio and easier accessible features than traditional ways.