Sağlık hizmetlerinde kişisel verilerin korunması
Protection of personal data in health services
- Tez No: 706344
- Danışmanlar: PROF. DR. ZARİFE ŞENOCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Sağlık hizmetlerinin eksiksiz olarak sunulabilmesi için kişilerin bilgilerine doğru ve eksiksiz olarak ulaşılması gerekmektedir. Kişilerin sağlık geçmişlerine ilişkin verilere, elektronik sağlık kayıt sistemlerinin geliştirilmesiyle birlikte erişmek kolaylaşmıştır. Ancak bu durum otomatik sisteme işlenen verilerin yok edilmesinin zorluğu nedeniyle özel hayatın gizliliğinin ve hassas veriler kategorisinde sayılan kişisel sağlık verilerinin korunması hakkının ihlaline neden olmaktadır. Çalışmamızda sağlık hizmetlerinde kişisel verilerin korunması konusundaki problemler ortaya koyulmuş, mahremiyetin korunması ve eksiksiz sağlık hizmeti alma hakları arasında denge gözetilerek problemlere çözüm önerileri getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In order for health services to be provided in full, it is necessary to access the information of the persons accurately and completely. With the development of electronic health record systems, it has become easier to access data on the health history of individuals. However, this situation causes a violation of the privacy of private life and the right to protect personal health data, which is considered in the sensitive data category, due to the difficulty of destroying the data processed in the automatic system. In our study, problems related to the protection of personal data in health services were revealed, and solutions were tried to be offered by considering the balance between protection of privacy and the right to receive full health care.