Diz içi patolojilerinde klinik muayene bulgularının artroskopi ile karşılaştırılması
  1. Tez No: 70635
  2. Yazar: İBRAHİM COŞKUNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
C. ÖZET Artroskopi, özellikle de artroskopik cerrahi geçmiş bir kaç yılda hızlı bir ilerleme göstermiştir. Artroskopi eklem hastalıklarının teşhisine ve tedaviye yaklaşımı dramatik olarak değiştirdi. Yüksek derecede doğruluk ve düşük morbiditesi ile teşhise yardımcıdır. Artroskopik girişimler Kuzey Amerika'da en sık uygulanan ortopedik operasyonlardır. 5.12.1996 ile 3.12.1997 tarihleri arasında değişik nedenlerle 113 hastanın 115 dizine diz eklemi artroskopi uygulanmıştır. Bu çalışmada olgular retrospektif değerlendirilmiş ve sonuçlar literatür verileri ile karşılaştırılmıştır. Artroskopinin tarihçesi, diz ekleminin artroskopik anatomisi, endikasyonları, komplikasyonları gözden geçirilmiş, klinik muayene bulguları artroskopik sonuçlarla karşılaştırılmaya çalışılmıştır. intra artiküler lezyonların spesifik teşhisinde doğruluk oranı önemli derecede değişkenlik gösterir. Bu sonuç De Haven Collins'in çalışmasında %82 idi. Tek lezynolu intraartiküler patolojilerin tam tipleri göz önüne alındığında doğru tanı yaklaşık %73 hastada konulabildi. Bizim bu çalışmamızda dizlerin %84'ünde tanı doğru idi. Dizde 2 veya daha fazla lezyonlar aynı anda bulunduğunda tüm bu lezyonları teşhis etme oranı çok düşüktü (%29). Tanı koymada zorluk çekilen lezyonlar; kondral kırıklar, ACL'nin parsiel yırtıkları, kartilaginöz serbest cisimler ve medial plika'ya ait semptomlardı. Kronik diz yaralanmaları akut diz yaralanmalarına göre klinik teşhiste daha fazla yanıltıcı sonuçlar alındı.
Özet (Çeviri)
D. SUMMARY Artroscopy, especially artroscopic surgery has shown great improvement in the past year. Artroscopy has greatly changed the diagnosis and the way they are treated. It is helpful with high correctress and low morbidity. Artrocopy interferences are the frequently implemented orthopedic surgeries in North America. Between 5.12.1996 and 3.12.1997 knee articulation artroscopy has been implemented to 115 knees of 113 patients knee. In this research (job), facts have been compared with the data of literature. History of artroscopy, artroskopic anatomy of knee articulation (joint), indications, complications have been evaluated and clinique examination findings have been tried to be compared with artroskopic results. The percentage of being correct varies a lot in the specific diagnosis of intra articuler lesions. In our research, 84% of diagnosis were correct, where it was 82% in De Haven collins. When all types of intraarticuler patologies with are lesion have been considered approximately 73% of the patients have been diagnosed correctly. When two or more lesion were found in the knee. The percentage of diagnosis all these lesions were very low (29%). The lesions which were difficult to diagnose were kondral breaks, partial ACL rupture's, kartilaginöz free objects and diagnosis which belonged to medical plika. In chronic knee injuries more misleading results have been taken in clinical diagnosis when compared to acute knee injuries. 120