Dizin eklem içi patolojilerinin tanısında klinik muayene, manyetik rezonans görüntüleme ve artroskopi bulgularının karşılaştırılması
Comparison of physical examination and magnetic resonance imaging findings with arthroscopy in the diagnosis of the internal knee joint pathologies.
  1. Tez No: 203256
  2. Yazar: ÖZGÜR OKTAY NAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAL BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Temmuz 2001?Aralık 2007 tarihleri arasında kliniğimizde yapılan 143 artroskopinin sonuçlarını altın standart kabul ederek, dizin eklem içi patolojilerinin teşhisinde fizik muayene ve manyetik rezonans görüntülemedeki (MRG) bulgularının retrospektif olarak uyumunu araştırmak hedeflenmiştir.Hasta arşivimiz taranarak tek cerrah tarafından artroskopi uygulanmış hastaların dosyaları çıkartılarak fizik muayene ve MRG bulguları derlenmiştir. MRG bulguları açısından standardizasyonu sağlamak için MRG'ler tez yazarı tarafından tekrar değerlendirilmiştir. Fizik muayene, MRG bulgularının duyarlılık, özgüllük, pozitif ve negatif tahmini değer ile tutarlılık oranları hesaplanmıştır.Duyarlılık Mc Murray testinde medial menisküs için % 83.33, lateral menisküs için % 30.55; öne çekmece ve Lachman testleri için % 84.21 olarak bulundu. Bu muayene yöntemleri için özgüllük oranı sırasıyla % 46.8, % 86.91 ve % 44.76 idi. Menisküs yırtıklarını saptamada MRG'nin duyarlılığı medial için % 70.83 lateral için % 72.34 olarak bulunurken; özgüllük oranı sırasıyla % 41.66 ve % 88.78 idi. Ön çapraz bağ yırtığı için MRG'nin duyarlılığı % 39.40, özgüllüğü % 96.19 olarak hesaplandı. MRG ile kıkırdak hasarının saptanmasında duyarlılık ve özgüllük oranları bölgesel farklılıklar gösterdi.İyi bir öykü ve dikkatli fizik muayene ile hastaların çoğunda doğru tanıya ulaşılacaktır. Şüphede kalınan olgularda kesin tanı için MRG, artroskopi ikilisinden hangisinin kullanılacağını ülkemiz şartlarında hekimin çalıştığı ortamın belirlemesinin daha doğru olacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Accepting arthroscopy as golden standart we try to evaluate the accuracy of physical examination and magnetic resonance imaging (MRI) findings in 143 patients that has been operated in our clinic between July 2001 and December 2007 retrospectively.We used the patients? records to obtain the data about physical examination and MRI findings. After realising that there was lack of standardization in the reports of MRI, all of them had been viewed by the writer of the thesis. Sensitivity, specificity, positive and negative predictive value, reliability ratio had been calculated for physical examination and MRI findings.Sensitivity of the Mc Murray test for the medial and lateral meniscus was 83.33 % and 30.55 % respectively. It had been calculated as 84.21 % for the anterior drawer test and Lachman test combination. For the above listed physical examination methods specificity was 46.8 %, 86.91 % and 44.76 % respectively. Sensitivity of the MRI for menisceal tears was 70.83 % on the medial, 72.34 % on the lateral side whereas the specificity was 41.66 % on the medial and 88.78 % on the lateral side. For detecting the rupture of the anterior cruciate ligament, sensitivity of the MRI was 39.4 % and specificity was 96.19 %. There was variation in sensitivity and specificity ratios of MRI among different parts of the knee for the chondral lesions.Usually it is possible to reach a definite diagnosis with the help of a good history and well made physical examination. When making a choice between MRI and arthroscopy for reaching a definite diagnosis in doubtful cases, in our country we believe it is reasonable to judge the conditions under you work