Yenidoğan yoğun bakımda yatan bebeklerde amplitüd entegre elektroensefalografi bulgularının değerlendirilmesi
Evaluation of amplitud integrated electroencefalography findings in patients hospitalized in neonatal intensive care units
  1. Tez No: 706385
  2. Yazar: SERKAN ÖLMEZOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Neonatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde yatan hastalar nöbet geçirme açısından yüksek riskli bebeklerdir ve yenidoğan nöbetlerinin klinik olarak fark edilmeleri güçtür. Amplitüd entegre EEG yenidoğanın beyin fonksiyonlarını sürekli olarak izlenmek, nörolojik morbidite açısından yüksek riskli bebekleri ve risk faktörlerini tanımlamak için yardımcı olabilir. Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi YYBÜ' de nöbet geçirme ve beynin anormal biyoelektriksel aktivite riski bulunan hastalara rutin olarak aEEG izlemi yapılmaktadır. Bu çalışmada 2019-2021 yılları arasında Mersin Üniversitesi Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde nörolojik hasar riski olabilecek sepsis, asfiksi, konvulziyon, doğumsal metabolizma hastalığı, prematurite, konjenital anomaliler, intrauterin gelişme geriliği, intrakraniyal kanamalar, yenidoğan enfeksiyonları tanılarıyla yatan ve 5 günden daha uzun yatış süresi olan 117 hastanın amplitüd entegre EEG kayıtları, klinik ve laboratuvar bulguları, konvansiyonel EEG ve kraniyal görüntüleme kayıtları geriye dönük olarak analiz edildi. Çalışmaya 68'i erkek, 49'u kız toplam 117 olgu dahil edildi. Olgular gestasyonel yaşlarına göre değerlendirildiğinde olguların 29'u (%24.7) prematüre, 88'i (%75.3) termdi. Olguların doğum ağırlığı 880-4800 (2974,0±703,9) gr arasında değişiyordu. aEEG'de 21 olguda elektrografik nöbet tespit edildi . Hipoksik iskemik ensefalopati tanısı alan 47 olgudan 15'inin (%32), kesin sepsis tanısı alan 27 olgudan 15'inin (%55) , doğumsal metabolizma hastalığı olan iki olgunun ikisinin (%100) , şüpheli yenidoğan konvulziyonu nedeniyle yatan 12 olgudan ikisinin (%16) , konjenital anomalisi olan 18 olgudan ikisinin (%11) , intrakraniyal kanaması olan dört olgudan ikisinin (%50) , respiratuvar distres sendromu olan dokuz olgudan birinin (%11) , mekonyum aspirasyon sendromu olan üç olgudan birinin (%33) amplitüd EEG'sinde anormallik tespit edildi. Olguların aEEG Burdjalov skor ortalaması 9,2±3,7 olarak saptandı. Amplitüd EEG' yi klinik nöbetlerle karşılaştırdığımızda sensitivitesi %95,2, spesivitesi % 90,6, doğruluğu %91,4 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Evaluation of amplitud integrated electroencefalography findings in patients hospitalized in neonatal intensive care units Patients hospitalized in neonatal intensive care units are at high risk for seizures, and neonatal seizures are difficult to detect clinically. Amplitude integrated EEG can be helpful to continuously monitor the brain functions of the newborn, to identify infants at high risk for neurological morbidity and their risk factors. In Mersin University Faculty of Medicine, NICU, patients with a risk of seizure and abnormal bioelectrical activity of the brain are routinely followed up with aEEG. In this study, patients who were hospitalized in Mersin University Hospital Neonatal Intensive Care Unit with the diagnosis of sepsis, asphyxia, convulsion, inborn errors of metabolism, prematurity, congenital anomalies, intrauterine growth retardation, intracranial hemorrhages, neonatal infections and hospitalized for more than 5 days between 2019-2021. Amplitude integrated EEG recordings, clinical and laboratory findings, conventional EEG and cranial imaging recordings of 117 patients with long hospital stays were analyzed retrospectively. A total of 117 cases, 68 male and 49 female, were included in the study. When the cases were evaluated according to their gestational ages, 29 (24.7%) of the cases were premature and 88 (75.3%) were term. The birth weight of the cases ranged between 880-4800 (2974.0±703.9) gr. Electrographic seizures were detected in 21 cases in aEEG. 15 (32%) of 47 cases diagnosed with hypoxic ischemic encephalopathy, 15 (55%) of 27 cases diagnosed as definitive sepsis, 2 (100%) of 2 cases with inborn errors of metabolism, 2 of 12 cases hospitalized due to suspected neonatal convulsion ( 16%), 2 of 18 (11%) cases with congenital anomalies, 2 of four cases (50%) with intracranial hemorrhage, 1 of 9 cases (11%) with respiratory distress syndrome, 1 of 3 (33%) cases with meconium aspiration syndrome. An abnormality was detected in his EEG. The mean aEEG Burdjalov score of the cases was found to be 9.2±3.7. When we compared the amplitude EEG with clinical seizures, its sensitivity was 95.2%, its specificity was 90.6%, and its accuracy was 91.4%.