Yenidoğanlarda fototerapi tedavisi esnasında amplitüd entegre elektroensefalografi ile beyin matürasyonu izlemi
Monitoring of brain maturation with amplitude integrated electroencephalography during phototherapy treatment in newborns
- Tez No: 843470
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Neonatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Hiperbilirubinemi yenidoğan döneminde sık görülen sorunlardan biridir. Tedavi gerektiren bilirubin düzeyi bebeğin gebelik yaşına, doğum ağırlığına ve postnatal yaşına göre değişmekle birlikte tedavide ilk tercih fototerapidir. Amplitüd entegre elektroensefalografi (aEEG) monitörizasyonu, yenidoğan ünitelerinde yaygın kullanılmaya başlanmıştır. Yenidoğanlarda zemin aktivitesi, uyku uyanıklık döngüsü, nöbet aktivitesi tespitinde değerlidir. Fototerapi tedavisi altındaki yenidoğanların aEEG takibinin yapılarak ışığın aEEG kayıtlarını etkileyip etkilemediği araştırılması planlandı. Yenidoğan yoğun bakım ünitesine fototerapi tedavisi için yatan term yenidoğanlara ilk 6 saat fototerapi tedavisi altında aEEG monitörizasyonu yapılıp, uyku-uyanıklık siklusları ve zemin aktivite ölçümleri kaydedildi. Sonraki 6 saat boyunca aynı bebeklerin fototerapi tedavilerine ara verilip, göz bantları çıkarılarak aEEG monitörizasyonu yapılıp, uyku-uyanıklık döngüleri ve zemin aktivite ölçümleri kaydedildi. Kaydedilen sonuçlar, hastaların demografik verileri, yatış günleri istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Çalışmaya 64 term yenidoğan dahil edildi. 43'ü (%67) erkek olup, doğum ağırlığı ortalaması 3174± 417, doğum haftası ortancası 38 (37-41)'dir. Fototerapi esnasında 6 saat bakılan uyku uyanıklık siklusu ortancası 8 (4-12), alt zemin aktivitesi ortancası 6 (4-10), üst zemin aktivitesi ortancası 18 (10-24) iken fototerapiye ara verildiğinde bakılan uyku uyanıklık siklusu ortancası 6 (3- 10), alt zemin aktivitesi ortancası 6 (5-10), üst zemin aktivitesi ortancası 18 (12-25) tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hyperbilirubinemia is a common problem in the neonatal period. Although the bilirubin level requiring treatment depends on the gestational age, birth weight and postnatal age of the baby, the first choice of treatment is phototherapy. Amplitude integrated electroencephalography (aEEG) monitoring has been widely used in neonatal units. It is valuable in the detection of background activity, sleep-wake cycle and seizure activity in newborns. We aimed to evaluate the effect of light on aEEG recordings in neonates under phototherapy treatment. Term newborns admitted to the neonatal intensive care unit for phototherapy treatment were subjected to aEEG monitoring for the first 6 hours under phototherapy treatment and sleep-wake cycles and background activity measurements were recorded. For the next 6 hours, phototherapy treatment was interrupted, eye pads were removed and aEEG monitoring was performed and sleep-wake cycles and background activity measurements were recorded. The recorded results, demographic data of the patients and hospitalization days were statistically compared. The study included 64 term newborns. 43 (67%) were male, mean birth weight was 3174± 417 and median birth week was 38 (37-41). During phototherapy, the median sleep-wake cycle was 8 (4-12), the median lower background activity was 6 (4-10), and the median upper background activity was 18 (10-24) for 6 hours, while the median sleep-wake cycle was 6 (3-10), the median lower background activity was 6 (5-10), and the median upper background activity was 18 (12-25) when phototherapy was discontinued.