Yenidoğanda Hepatit-B aşı uygulaması sırasında oluşan ağrı duyusunu azaltmada kanguru bakımı, vanilya ve limon kokusu etkisinin karşılaştırılması
A comparison of the effect of kangaroo care, vanilla and lemon smell in reducing pain during Hepatitis-B vaccination in the newborn
  1. Tez No: 706384
  2. Yazar: EDA DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ALPARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmada, yenidoğan bebeklerde hepatit-B aşı uygulama girişiminde oluşan ağrı üzerine kanguru bakımı, vanilya ve limon kokusu uygulamalarının etkisinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Randomize kontrollü olan araştırmanın evrenini, 11.10.2019-31.12.2019 tarihleri arasında miadında (38-42 haftalık) doğmuş olan sağlıklı yenidoğanlar oluşturmaktadır. Araştırma örneklem grubunu ise yapılan güç (power) analizine göre evreni temsil etme gücüne sahip kanguru bakımı (32 yenidoğan), vanilya kokusu (32 yenidoğan), limon kokusu (32 yenidoğan) ve kontrol (32 yenidoğan) grubu olmak üzere araştırma ölçütlerini taşıyan 128 yenidoğan oluşturmuştur. Araştırma verileri“Veri Toplama Formu”,“Yenidoğan Ağrı Tanılama Skalası (NIPS)”,“Yüz Kodlama Sistemi (NFCS) Skorlama Formu”kullanılarak toplanmıştır. Araştırma verilerinin istatistiksel analizinde SPSS V23 paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to compare the effects of kangaroo care, vanilla and lemon scent applications on the pain caused by hepatitis-B vaccine administration in newborn babies. The population of the randomized controlled study consists of healthy newborns born at term (37-42 weeks) between 11.10.2019-31.12.2019. The research sample group, on the other hand, consisted of 128 newborns with the research criteria, including kangaroo care (32 newborns), vanilla scent (32 newborns), lemon scent (32 newborns) and control (32 newborns) groups, which had the power to represent the universe according to the power analysis. Research data were collected using“Data Collection Form”,“Neonatal Pain Diagnosis Scale (NIPS)”,“Face Coding System (NFCS) Scoring Form”.