The first 15 years of the Republic of Turkey and the history of postal stamps
İlk 15 yılda posta pulları ile Türkiye Cumhuriyeti tarihi
- Tez No: 706413
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY ALİM BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Political Science, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Milliyetçilik Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin inşasının temelini oluşturan ideolojidir. Milliyetçilik ile birlikte çoğunlukla Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun ilk 15 yılında, 1923-1938 yılları arasında Türk milletine dayalı bir ulus devlet inşa edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaca yönelik eğitim, askeri, ekonomi, haberleşme gibi alanlarda somut adımlar atılmıştır. Türk ulus devletinin başlıca amacı atılan adımların kalıcılığını sağlamak ve ortaya çıkan yeniliklerin Anadolu merkezli olmak üzere halka iletilmesi ve yaygın hale gelmesini sağlamaktır. Bu amaçla haberleşme faaliyetlerinde gelişmeler yaşanmıştır. Haberleşme faaliyetlerinde etkili araçlardan biri de posta pulları olmuştur. Posta pulu Anadolu'nun her köşesine ulaşan bir iletişim aracı olarak görülmüştür ve devletin sesi olarak nitelendirilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti devletinin hakim ideolojisi ve yapılan yenilikler pullarda yer almıştır. Bu çalışmada 1922-1938 yılları arasında Milli Mücadele ve Türkiye Cumhuriyeti dönemlerinde basımı gerçekleştirilen posta pulları ve bu pulların Türkiye'de ulus devlet inşa sürecine sundukları katkı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nationalism is the founding ideology of the Turkish Republic. With nationalism, it was aimed to build a nation-state based on the Turkish nation, mostly in the first 15 years of the establishment of the Turkish Republic between 1923-1938. Concrete steps were taken for this purpose in fields such as education, military, economy and communication. The main purpose of the Turkish nation-state was to ensure the permanence of the steps taken and to guarantee that the emerging innovations are communicated to the public and become widespread, mainly in Anatolia. For this purpose, certain developments were observed in communication activities. Postage stamps were among the effective tools in communication activities. The postage stamp was seen as a means of communication reaching every corner of Anatolia and was described as the voice of the state. The dominant ideology of the Republic of Turkey and the innovations were included in the stamps. This study analyzes the postage stamps printed in the National Struggle Period and Republican Period between 1922-1938, and how these stamps contributed to the nation state building process in Turkey.