Lineer çizgi kamera sensörü ile hareketli nesnelerin düşük maliyetle görüntülenmesi
Low-cost monitoring of moving objects with linear line camera sensor
  1. Tez No: 706466
  2. Yazar: AHMET SAİT ERGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMERÜLFARUK ÖZGÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez çalışmasında lineer çizgi kamera sensörü ve mikrokontrolör kullanarak düşük maliyetli bir görüntüleme sistemi tasarlanmış ve bu sistem örme makinelerinde üretilen kumaşların hatalarının gerçek zamanlı tespitinde kullanılmıştır. Bu çalışma için farklı çözünürlüklü çizgi kamera sensörleri araştırılmış, 1500 aktif pixel ihtiva eden bir lineer çizgi kamera sensörü kullanmaya karar verilmiştir. Seçilen bu sensörü kontrol etmek için farklı karakteristik özelliklere sahip mikrodenetleyici seçeneklerinden 100 MHz çalışma frekanslı, Analog/Dijital dönüştürücü, doğrudan bellek erişimi ve USB donanım modüllerine sahip 32 bitlik mikrodenetleyici içeren bir geliştirme kartı seçilmiştir. Lineer çizgi kamera sensörü analog çıkışa sahip olduğundan sensörün algıladığı her piksel önce sayısala dönüştürülmüştür. Bu dönüştürme sürecinin hızı, sistemin toplamdaki hızını da belirlediğinden, geliştirme kartının doğrudan bellek erişimi modülü kullanılmıştır. Her bir çizgi tarama süreci boyunca elde edilerek belleğe kaydedilen bu piksel dizisi, hızlı bir veri transferi donanımı olan USB üzerinden kişisel bilgisayara aktarılarak orada çalışmakta olan bir program arayüzünde görüntü elde edilmiş, ayrıca bu görüntüler bilgisayara kaydedilmiştir. Çalışmanın sonraki aşamasında örme makinelerine benzetim için doğru akım motoruyla döndürülen silindirik bir tambur tasarlanmış, bu tambura sarılan hatalı ve hatasız kumaşlarla kumaş hatasının tespiti çalışması gerçekleştirilmiştir. İstatistiksel parametrelerin izlenmesi yolu ile kumaş hatası tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a low-cost imaging system was designed using a linear camera sensor and a microcontroller, and it was used to detect the defects of fabrics produced on knitting machines in real time. For this study, different resolution line camera sensors were investigated and it was decided to use a linear line camera sensor containing 1500 active pixels. In order to control this selected sensor, a development board with a 32-bit microcontroller with 100 MHz operating frequency, Analog/Digital converter, direct memory access and USB hardware modules was selected from the microcontroller options with different characteristics. Since the linear line camera sensor has an analog output, each pixel detected by the sensor is first converted to digital. Since the speed of this conversion process also determines the overall speed of the system, the direct memory access module of the development board was used. This pixel array, which was obtained during each line scanning process and recorded in the memory, was transferred to the personal computer via USB, which is a fast data transfer hardware, and an image was obtained in a program interface running there, and these images were saved to the computer. In the next stage of the study, a cylindrical drum rotated with a direct current motor was designed to simulate knitting machines, and fabric defect detection was carried out with faulty and faultless fabrics wound on this drum. Fabric defect was determined by monitoring statistical parameters.