Demokrasi ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki: Avrupa Birliği ve Afrika Birliği ülkeleri üzerine dinamik panel veri analizi
The relationship between democracy and economic growth: Dynamic panel data analysis on European Union and African Union countries
  1. Tez No: 706488
  2. Yazar: BERKAN BİNGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
1996-2018 dönemini kapsayan bu çalışmada, demokrasi ve ekonomik bakımdan gelişmiş olan Avrupa Birliği bölgesi ile demokrasinin dünya ortalamasının daha altında kaldığı, yoksulluğun yüksek ve gelişmişliğin düşük olduğu Afrika Birliği ülkelerinde demokrasinin ekonomik büyüme ile olan ilişkisi Sistem GMM analizi yardımıyla açıklanmaya çalışılmıştır. Ampirik bulgular her iki ülke gurubu içinde farklılık göstermektedir. Avrupa Birliği bölgesinde, demokrasi ile ekonomik büyümeyi arasında negatif anlamlı bir ilişki olduğu gözlemlenmiştir. Avrupa Birliğindeki temel sivil ve siyasi hakların varlığı; gösteri, grev ve protesto gibi çatışma ortamı yaratan olumsuz durumların doğmasına neden olmakta ve bu da belirsizliklerin oluşmasına ve yatırım kararlarının olumsuz şekilde etkilenmesine yol açarak ekonomik büyümeyi düşürmektedir. Afrika Birliği bölgesinde ise demokrasi ile ekonomik büyüme arasında pozitif anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Afrika Birliği'nde sivil özgürlüklerin ve siyasi hakların sağlanması; belirsizlikleri azaltarak yatırım kararlarının ve üretim faktörlerinin verimliliklerinin artmasına, piyasada rekabetin yükselmesine, işgücünün çalışma isteğinin artmasına, daha eşit bir kaynak dağılımına ve kar maksimizasyonun sağlanmasına yol açarak ekonomik büyümenin artmasını sağlar. Bu sonuçlar doğrultusunda, Avrupa Birliği ülkeleri, ekonomik büyümeyi sekteye uğratmamak için; düzen bozucu her türlü durumdan kaçınarak daha uzlaşmacı, çatışmayı ve huzursuzlukları önleyici bir yol izleyerek demokrasiyi sürdürmelidir. Diğer yandan Afrika Birliği ülkeleri ise sürdürülebilir büyümeyi sağlamak için demokrasiye geçişi sağlayarak darbelerin oluşmasını engellemeli, demokrasinin sürdürülmesi için çalışmalı ve sivil ve siyasal özgürlüklerin önünü açmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this study which covers the period of 1996-2018, the relationship between democracy and economic growth has been analyzed with System GMM for European Union which is developed in terms of democracy and economy, and for African Union where democracy is below the world average and where poverty is high and development is low. Empirical findings differ for both country groups. It has been observed that there is a negative significant relationship between democracy and economic growth in the European Union; the existence of fundamental civil and political rights causes negative situations such as demonstrations, strikes and protests that create an environment of conflict, leading to uncertainties and adversely affecting investment decisions, thus reducing economic growth. We have found a positive significant relationship between democracy and economic growth in African Union. Ensuring civil liberties and political rights in the African Union leads to an increase in the efficiency of investment decisions and production factors by reducing uncertainties, increasing competition in the market, increasing the desire of the workforce to work, a more equal distribution of resources and profit maximization, thus increasing economic growth. Due to the results, European Union countries should maintain democracy by avoiding all kinds of disrupting situations and by following a more conciliatory way to prevent conflict and unrest. On the other hand, African Union countries should prevent coups by securing the transition to democracy in order to ensure sustainable growth, work for the continuation of democracy and pave the way for civil and political liberties.