Kadına yönelik dijital şiddet ve sosyal medyanın kadına yönelik şiddet üzerindeki etkisi: Çorum ilinde bir alan araştırması
Digital violence against women and the effect of social media on violence against women: A field study in Çorum province
- Tez No: 706487
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoistatistik, Biostatistics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Şiddet kavramı insanlığın var olduğu andan itibaren çeşitli şekillerde evrilerek günümüze gelmiştir. Kadınlar sözel, fiziksel, psikolojik ve cinsel şiddeten dijital şiddete kadar farklı şiddet türlerine maruz kalmaktadırlar. Teknoloji çağının sosyal medya ve internet üzerinden kadınlara yönelik yapılan şiddetin nitelik ve niceliğini daha kolay kılınabilir bir hale getirdiği görülmektedir. Ülkemizde kadına yönelik şiddet ve kadına yönelik dijital şiddet sorunun önlenmesine dair stratejilerin geliştirilebilmesi için ilk olarak teknoloji ile ortaya çıkan problemin gerçek boyutlarının, etmenlerinin ve özelliklerinin araştırılması gerekmektedir. Ülkemizde kadına yönelik şiddet veya kadına yönelik dijital şiddetin çözümü tam olarak bilinmemektedir. Bu çalışmada kadına yönelik dijital şiddetin ve sosyal medyanın kadına yönelik şiddet üzerindeki etkisinin azaltılabilmesi veya ortadan kaldırılabilmesi için şiddet mağduru ya da şiddete maruz kalabilme ihtimali olan kadınlar için şiddeti önleyici çözüm yollarının bulunması veya mevcut yasal düzenlemelerin eleştirel olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda Çorum ilinde kadına yönelik dijital şiddetin ve sosyal medyanın kadına yönelik şiddet üzerindeki etkisini ölçmek için anket yöntemi kullanılmış ve elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of violence has evolved in various ways since the existence of humanity and has come to the present day. Women are exposed to different types of violence, from verbal, physical, psychological and sexual violence to digital violence. It is seen that the age of technology has made the quality and quantity of violence against women over social media and the internet easier. In order to develop strategies for the prevention of violence against women and digital violence against women in our country, first of all, the real dimensions, factors and characteristics of the problem that arise with technology should be investigated. The solution to violence against women or digital violence against women is not fully known in our country. In this study, it is aimed to find solutions to prevent violence for women who are victims of violence or who may be exposed to violence in order to reduce or eliminate the impact of digital violence against women and social media on violence against women, or to critically evaluate existing legal regulations. In our study, the survey method was used to measure the effect of digital violence against women and social media on violence against women in Çorum province and the obtained data were analyzed statistically.