Bir sosyal politika aracı olarak evde bakım uygulamasının etkinliği: Kırklareli ili örneği
Effectiveness of home care practice as a social policy tool: The case of Kırklareli
- Tez No: 706495
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR KARAASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, engelli bireylere bakım hizmeti veren hane halkı bireylerinin bakım verme sürecinde fiziksel, sosyal, duygusal ve finansal olarak nasıl etkilendiklerinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda Kırklareli Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfında kayıtlı 12 engelli bireyin bakıcılarına ulaşılarak yarı yapılandırılmış derinlemesine mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar ile gerçekleştirilen görüşme sonucunda elde edilen bilgiler temalarına göre gruplandırılarak yorumlanmıştır. Araştırma bulguları sonucunda; engelli bireye bakım hizmeti veren hane halkı bireyinin yaşam kalitesini etkileyen fiziksel, sosyal, duygusal ve finansal yük düzeylerinin, sıradan bireylerin yük düzeylerine uygun olup olmadığı ortaya konulmuştur. Engelli bireylere bakım hizmeti veren hane halkı bireylerinin yaşam kalitesine yönelik yapılan bu araştırmanın literatüre katkı sağlanmasının yanı sıra sosyal politika yapıcıları için de yol gösterici olacağını belirtmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine how the household members who provide care to disabled people are affected physically, socially, emotionally and financially during the caregiving process. In this direction, semi-structured in-depth interviews were conducted by reaching the caregivers of 12 disabled individuals registered in Kırklareli Social Assistance and Solidarity Foundation. The information obtained as a result of the interview with the participants was grouped and interpreted according to their themes. As a result of the research findings; it has been revealed whether the physical, social, emotional and financial burden levels that affect the quality of life of the household member providing care to the disabled person are suitable for the burden levels of ordinary individuals. It is possible to state that this research on the quality of life of household members who care for people with disabilities will not only contribute to the literature, but also be a guide for social policy makers.