Sınıf öğretmenlerinde değerler, dindarlık ve stresle başa çıkma ilişkisi
Relationship of values, religiousness and coping with stress in primary school teachers
- Tez No: 706497
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. NACİ KULA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 293
Özet
Çalışma Aydın ilinde ki resmi ilkokullarda görev yapan sınıf öğretmenlerinin değerler, dindarlık ve stresle başa çıkma tarzları üzerinde sosyo-demografik değişkenlerin etkisini değerler, dindarlık ve stresle başa çıkma tarzları arasındaki ilişkiyi bilimsel bir şekilde anlamayı hedeflemektedir. Çalışmaya 367 sınıf öğretmeni katılmış, katılan öğretmenlere“Sosyo-Demografik Bilgi Formu, Değerler Ölçeği, Ok-Dini Tutum Ölçeği ve Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği”uygulanmıştır. Veriler SPSS 22.0 programı ile analiz edilmiştir. Fütüvvet değerleri ile iyimser, kendine güvenli yaklaşım biliş, duygu, davranış, Tanrı ve dindarlık boyutları arasında ve özgürlük değerleri ile iyimser, kendine güvenli yaklaşım, duygu, davranış, Tanrı, dindarlık boyutları arasında pozitif yönde zayıf ilişki bulunmaktadır. Romantik değerler ile çaresiz/kendini suçlayıcı yaklaşım, davranış boyutu arasında ve insan onuru değerleri ile iyimser, kendine güvenli yaklaşım, biliş, duygu, davranış, Tanrı, dindarlık boyutları arasında pozitif yönde zayıf ilişki bulunmaktadır. Materyalist değerler ile boyun eğici yaklaşım, duygu, davranış, dindarlık boyutları ve maneviyat değerleri ile iyimser, çaresiz/kendini suçlayıcı yaklaşım arasında pozitif yönde zayıf ilişki, biliş, duygu, davranış, Tanrı, dindarlık boyutları arasında pozitif yönde orta şiddette ilişki bulunmaktadır. Entelektüel değerler ile iyimser, kendine güvenli yaklaşım, biliş, duygu, davranış, Tanrı, dindarlık boyutları ve kariyer değerleri ile iyimser, kendine güvenli yaklaşım, biliş, duygu, davranış, Tanrı, dindarlık boyutları arasında pozitif yönde zayıf ilişki bulunmaktadır. Toplumsal değerler ile biliş, davranış, Tanrı, dindarlık boyutları arasında pozitif yönde zayıf ilişki bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The study aims to scientifically understand the effect of socio-demographic variables on values, religiosity and styles of coping with stress of primary school teachers working in public primary schools in Aydın, and the relationship between values, religiosity and styles of coping with stress. 367 classroom teachers participated in the study, and“Socio-Demographic Information Form, Values Scale, Arrow-Religious Attitude Scale and Stress Coping Scale”were applied to the participating teachers. The data were analyzed with the SPSS 22.0 program. There is a weak positive relationship between values of humility and optimistic, self-confident approach cognition, emotion, behavior, God and religiosity dimensions, and between freedom values and optimistic, self-confident approach, emotion, behavior, God, and religiosity dimensions. There is a weak positive relationship between romantic values and desperate / self-accusing approach, behavior dimension, and between human dignity and optimistic, self-confident approach, cognition, emotion, behavior, God, and religiosity dimensions. There is a weak positive relationship between materialist values and submissive approach, emotion, behavior, dimensions of religiosity, and values of spirituality and optimistic, helpless / self-incriminating approach. There is a moderate positive correlation between the dimensions of cognition, emotion, behavior, God, and religiosity. There is a weak positive relationship between intellectual values and optimistic, self-confident approach, cognition, emotion, behavior, God, religiosity and career values and optimistic, self-confident approach, cognition, emotion, behavior, God, religiosity dimensions. There is a weak positive relationship between social values and the dimensions of cognition, behavior, God, and religiosity.