Azerbaycan'da değişen sağlık sisteminin sağlık yöneticileri tarafından değerlendirilmesi
By health administrators of the changing health system in Azerbaijan evaluation
  1. Tez No: 706498
  2. Yazar: FAGAN HASANZADE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ ACUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Public Administration, Health Care Management, Healthcare Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Azerbaycan'da ülkenin gelişimi, nüfus yapısındaki değişiklik sonucunda eski sağlık sistemi olan Semaşko Sağlık Sistemi yeniden yapılandırılmış; Zorunlu Sağlık Sigortası ve Tıbbi Bölgesel Birimler Yönetim Birliği (TABİB) kurulmuştur. Çalışmanın amacı Azerbaycan'da farklı sağlık kurumlarında görev yapan sağlık yöneticilerinin değişen sağlık sistemi hakkındaki görüşlerinin incelenmesidir. Çalışma tanımlayıcı ve niteliksel tipte bir araştırmadır. Çalışmanın evrenini Azerbaycan'daki üniversite, kamu ve özel hastanelerinde görev yapan sağlık yöneticileri oluşturmaktadır. Örneklem grubuna kartopu örnekleme yöntemi ile seçilen 16 sağlık yöneticisi dâhil edilmiştir. Çalışmanın birinci aşamasında, katılımcılarla derinlemesine görüşmeler yapılmış, ses kaydı şeklinde toplanan veriler bilgisayar ortamına aktarılmıştır. İkinci aşamada, katılımcılar 1-16 arasında numaralandırılmıştır. Elde edilen veriler, betimsel ve içerik analizi yöntemi ile incelenmiştir. Görüşme verilerinden tümevarım yöntemi ile kodlar ve alt kodlar oluşturulmuş ve bulgular araştırmacı tarafından yorumlanmıştır. Eski sağlık sistemi olan Semaşko Sistemi ile yeni sağlık sisteminin en önemli farkının finansal farklılık olduğu belirtilmiş, vergiler dışında vatandaşların maaşlarından kesinti yapılacağı ifade edilmiştir. Yeni sistem ile hizmetin erişilebilir olacağı, hastanelere modern ekipman temin edilebileceği vurgulanırken, diğer yandan iş yükünün artabileceği ve bu nedenle sağlık hizmetinin kalitesinde geçiş döneminde düşüş olabileceği belirtilmiştir. Sistemin başarılı olması için sağlık insan gücünün nitelik ve nicelik olarak geliştirilmesi gerektiği dile getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of the development of the country and the change in the population structure in Azerbaijan, the old health system Semashko Health System was restructured. With the establishment of Compulsory Health Insurance in 2016 and TABIB in 2018, the foundation of the new health system in Azerbaijan was established. The aim of the study is to examine the views of health managers operating in different health institutions in Azerbaijan about the changing health system. The study is a descriptive and qualitative type of research. The universe of the study consists of health managers working in university, public and private hospitals in Azerbaijan. 16 health managers selected by snowball sampling method were included in the sample group. Data were collected from 7 health managers working in two different private hospitals, 7 health managers working in public hospitals and 2 health managers working in university hospitals. In the first stage of the study, interviews with the participants were made face-to-face, and the data collected in the form of audio recordings were transferred to the computer environment. In the second stage, the participants are numbered 1-16. The data obtained were analyzed using descriptive and content analysis methods. Codes and alt codes were created with the inductive method from the interview data and interpreted by the researcher. It was stated that the most important difference between the old health system, Semashko System and the new health system, is the financial difference, and it was stated that apart from taxes, citizens' salaries would be deducted. The new system will increase the quality of health care; It was emphasized that the service would be accessible and modern equipment could be supplied to the hospitals. It was stated that for the system to be successful, the health workforce should be improved in terms of quality and quantity.