An Expert system for classification of students as successful or unsuccessful
- Tez No: 7065
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1989
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
ÖZET Ö?RENCİLERİN BAŞARILI OLUP OLAMAYACA?INI TAHMÎN EDEM BÎR UZMAN S î STEM ÖZCAN « Ali ye Yüksek Lisans Tezi « Bilgisayar Mühendisliği Tez Yöneticisi s Yrd- Doç- Dr. İbrahim Akman Eylül 1989» Î93 sayfa Bu tez j üniversiteye yeni giren bir öğrenciyi başarılı, ya d& başarısız olarak sınıflandırabilecek bir uzman sistemin geliştirilmesi ile ilgilidir. Sınıflandırma kriterleri- aynı ortacıdaki öğrencilerden toplanan ve öğrencilerin bazı karakteristik özelliklerini yansıtan verilerden elde edilmiştir. Geliştirilen- böyle -bir- sistem yardımıyla öğrenci danışmanları öğrencinin olası başarısı hakkında önceden bilgi edinip başarısını engelleyebilecek problemlerin çözü iroesine yardımcı olabilecektir. öğrencinin bu tür prohiesr- ve/veya eksiklikleri saptandıktan sonra, bunlar bir takım özel programlar -uygulanarak telafi edilebilirler. Bu yolla üniversitelerdeki başarı oranının arttırılması? eğitim hizmetinin maliyetini düşürecek? ve kaynak israfını en aza indirecektir. Anahtar sözcükler : öğrenci başarısı» Sınıflandırma? Uzman Sistemler? Uzman Sistem Geliştirme Gereçleri
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN EXPERT SYSTEM FOR CLASSIFICATION OF STUDENTS AS SUCCESSFUL OR UNSUCCESSFUL ÖZC AN - A 1 i ye M. Sc. in Co mp u t er Eng i neer i ng Supervisor : Asst. Prof» Dr. Ibrahim AKMAN September Î9S9? Î93 pages This thesis is devoted to the development of are expert system that is capable of classifying a student as successful or unsuccessful upon the student7 s entrance to the university» This is done by using some success criteria which sure deduced from the set of real world d&t&_ reflecting the characteristics of students. With the help of such a system? student advisors can get soss information about the potential success of a student before hand and help the student overcome the problems that &.r