Açıköğretim fakültesi sınavlarının sınıflama tutarlılığının farklı yöntemlerle belirlenen kesme puanlarına göre incelenmesi
An investigation of classification consistency of open education faculty examinations according to the cut-off scores determined by different methods
- Tez No: 745798
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AKYILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Açıköğretim fakülteleri bünyesinde öğrenci başarısının değerlendirilmesinde, kesme puanlarına dayalı olarak yapılan geçti-kaldı, başarılı-başarısız şeklindeki değerlendirmeler milyonlarca öğrenciyi ve açıköğretim sisteminin kalitesini etkilemektedir. Açıköğretim öğrencilerinin lisans ya da ön lisans diploması almaya hak kazanabilmeleri geçme notuna göre belirlenmektedir. Bu araştırmanın amacı farklı standart belirleme yöntemlerine göre açıköğretim sınavlarında kullanılan geçme puanının halihazırda kullanılan geçme kalma puanı ile farklılaşıp farklılaşmadığının ve bu yöntemlerle belirlenen kesme puanlarının halihazırda kullanılan kesme puanıyla ve birbirleriyle sınıflama tutarlılıklarının incelenmesidir. Nicel türde desenlenen bu araştırmada ilişkisel tarama modeli benimsenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Acil Durum ve Afet Yönetimi Programı, Temel Afet Bilgisi dersi kitabının yazarları ile bu dersi yürüten eğitmenlerden oluşan 15 uzman oluşturmuştur. Uzman görüşlerinin belirlenmesi amacıyla kullanılan veri toplama aracı Uzman Görüşleri Formu olmuştur. Araştırma sonuçları, Angoff ve Nedelsky yöntemleri için uzman kararları arası uyumun yüksek olduğunu ve açıköğretim sınavlarında belirtilen yöntemlerle geçme puanı belirleme sürecinin güvenirliğinin yüksek olduğunu göstermiştir. Dönem sonu ve ara sınavlar için belirlenen kesme puanlarına bağlı olarak hesaplanan dönem sonu kesme puanları karşılaştırıldığında, Angoff yöntemi kullanılarak belirlenen kesme puanının (57,92) Nedelsky yöntemi kullanılarak belirlenen kesme puanından (42,60) daha yüksek olduğu ortaya konmuştur. Dönem sonu ve ara sınavlarda Angoff ve Nedelsky yöntemleriyle belirlenen kesme puanlarına göre başarılı öğrenci yüzdesi, açıköğretim sınavlarının mevcut kesme puanına göre başarılı öğrenci yüzdesinden anlamlı şekilde düşüktür. Araştırma sonuçları, standart belirleme süreçlerinin kullanıldığı akademik ilkelere dayalı olarak belirlenecek kesme puanlarının yürürlükte olan kesme puanından ne kadar farklı olduğunun gösterilmesi ve gerçekte geçti-kaldı kararı alınması gereken bireyler ile idari kararlara dayalı olarak alınan geçti-kaldı kararlarının ne kadar ayrışık olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In order to evaluate student success within the faculties of open education, evaluations such as pass-fail, successful-unsuccessful based on cut-off scores affect millions of students and the quality of the open education system. The qualification of open education students to receive a bachelor's or associate's degree is determined by the passing grade. The purpose of this study was to investigate whether the minimum passing score used in open education examinations differs from the currently used minimum passing score according to different standard setting methods, and the classification consistency of the cut-off scores obtained by these methods with the currently used cut-off score and with each other. The correlational survey model was used in this study. The study group of the study consisted of 15 experts, consisting of the authors of the Emergency and Disaster Management Program-Fundamentals of Disaster course book and the instructors conducting this course. The data were collected through Expert Opinion Determination Form. The results showed that the consistency between the expert decisions for Angoff and Nedelsky methods was high and the reliability of the process of determining the minimum passing score obtained by the methods specified in the open education examinations was high. When the end-of-term cut-off scores determined based on the cut-off scores for the final and midterm examinations were compared, it was revealed that the cut-off score determined using the Angoff method (57.92 points) was higher than the cut-off score determined using the Nedelsky method (42.60 points). In the final and midterm examinations, the percentage of successful students according to the cut-off points determined using Angoff and Nedelsky methods was significantly lower than the percentage of successful students according to the current cut-off score of the open education examinations. Finally, the results showed that how different the cut-off scores to be determined based on the academic principles in which the standard-setting processes are used, from the cut-off score in force, and revealed how disjointed are the current pass-fail decisions and the pass-fail decisions made based on administrative decisions.