Glioblastom olgularında süperior sagittal sinüs ile parasagittal anastomotik ve drenaj venlerindeki yapısal değişikliklerin manyetik rezonans görüntü verileri kullanılarak üç boyutlu incelenmesi
Three-dimensional investigation of structural changes in superior sagital sinus and parasagittal anastomotic and drainage veins in glioblastom cases using magnetic resonance image data
- Tez No: 706532
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER LÜTFİ İYİGÜN, PROF. DR. CENGİZ ÇOKLUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
İntrakraniyal ve intraaksiyel bir tümör olan glioblastom olgularında süperfisiyal ana venöz damarlar ve parasagittal venöz drenaj venlerinde yapısal değişikliklerin ortaya konulması bu hastalarda tümörden uzak yapılarda yapısal değişikliklerin olabileceğinin gösterilmesi açısından önemlidir. Bu önem radyolojik tanının güçlendirilmesi açısından olduğu kadar tümör dokusunun çevre anatomik yapılarda oluşturduğu değişikliklerin veya çevre yapılarda oluşmuş yapısal değişikliklerin tümör oluşumuna katkısının ortaya konulması ve tedavi algoritmaları açısından da önemlidir. Glioblastomlar en sık görülen primer malign beyin tümörüdür. İnsan beyin venöz sisteminin nöroanatomik yapısının detaylandırılması, nörofizyolojik, nörogenetik, nöropatolojik ve nörogeometrik temellerinin incelenmesi yeterince yapılamamıştır. Bu projenin incelediği temel konu ve temel amacı klinikte en sık karşılaştığımız problemlerden olan glioblastom olgularında beyin vasküler yapılarının en belirginlerinden birisi olan ana venöz damarlar ve parasagittal venöz drenaj venlerindeki yapısal değişikliklerin türleri, simetri, asimetri gibi değişikliklerin neler olduğunun ortaya konulmasını amaçlamıştır. Ana venöz damarlar ve parasagittal venöz drenaj venlerindeki muhtemel değişikliklerin incelenmesinde ek radyolojik inceleme yapılamamış olup var olan MR görüntülemelerin T1 gadolinium verilerek elde olunmuş görüntülerin volume rendering tekniği kullanılarak üç boyutlandırılmasında elde edilen görüntülerde ana venöz damarların ve parasagittal venöz drenaj venlerinin incelenmesini kapsamıştır.
Özet (Çeviri)
It is important to reveal structural changes in the superficial main venous vessels and parasagittal venous drainage veins in glioblastoma, an intracranial and intraaxial tumor, in terms of demonstrating that there may be structural changes in structures distant from the tumor in these patients. This is important in terms of strengthening the radiological diagnosis as well as revealing the contribution of the changes in the surrounding anatomical structures of the tumor tissue or the structural changes in the surrounding structures to the formation of the tumor and in terms of treatment algorithms. Glioblastomas are the most common primary malignant brain tumor. Elaborating the neuroanatomical structure of the human brain venous system and examining its neurophysiological, neurogenetic, neuropathological and neurogeometric foundations have not been done sufficiently. The main subject and main purpose of this project is to reveal the types of structural changes, symmetry and asymmetry in the main venous vessels and parasagittal venous drainage veins, which are one of the most prominent brain vascular structures, in glioblastoma cases, which is one of the most common problems we encounter in the clinic. Additional radiological examination could not be performed to examine the possible changes in the main veins and parasagittal venous drainage veins, and it included the examination of the main venous veins and parasagittal venous drainage veins in the images obtained in three dimensioning of the images obtained by giving T1 gadolinium in the existing MRI images using the volume rendering technique.