Beyin tümörlerinde doku superoksit dismutaz, katalaz ve glutatyon peroksidaz aktiviteleri
- Tez No: 40703
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. İLKER DURAK
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Biyokimya, Biochemistry
 - Yıl: 1994
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada, beyin tümörü olan hastaların tümör dokularında serbest radikalleri yok edici enzimler olan Süperoksit dismutaz (SOD), Katalaz (KAT) ve Glutatyon peroksidaz (GSH-Px) aktiviteleri ölçülmüştür. Bu amaçla melanoma (6), metastatik beyin tümörü (akciğer orjinli)(7), glioblastoma multiforme (11), astrositoma (10) ve menengioma (14) olmak üzere toplam 48 hastadan postoperatif tümör dokusu örnekleri alınmıştır. Çalışmanın kontrol grubunu otopsi yapılan 17 şahıstan alınan tümörsüz beyin dokuları oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, activities of some scavengers of free radicals (ie. Superoxide dismutase (SOD), Catalase (CAT) and Glutathione peroxidase (GSH-Px))are measured in human brain tumor tissues. Forty-eight tumor tissue samples were obtained postoperatively and five different groups were formed according to tumor histopathologically: Menengioma (14), glioblastoma multiforme (11), astrocytoma (10), metastatic brain tumors (from lung)(7), and melanoma (6). Brain tissues without tumor taken from 17 autopsied patients constituted the control group.