Lamina terminalis sisternası ve subkallosal bölgeye cerrahi ulaşımda pterional vekranio-orbitozigomatik yaklaşımların karşılaştırılması
Comparison of pterional and cranio-orbitozygomatic approaches for surgical access to the lamina terminalis cisterna and subcallosal region
  1. Tez No: 706533
  2. Yazar: MERİH CAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ SERHAT BAYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Beynin ön kısmı ve ön kafa tabanı kaynaklı vasküler ve onkolojik patolojilere yönelik iki cerrahi teknik ve modifikasyonlarının birbirlerine olan avantaj ve dezavantajlarının karşılaştırılması. Ayrıca bu teknikleri uygularken hangi aşamada hangi vasküler ve nöral yapılarla karşılaşılacağının belirlenmesi. Yöntem: Bu çalışma, Nisan 2021 ve Ağustos 2021 tarihleri arasında, iki adet insan kaynaklı, yurt dışından (Amerika Birleşik Devletleri) temin edilmiş kranial kadavra materyali kullanılmıştır. OMÜ Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi A.D. Mikrocerrahi Laboratuvarında her iki cerrahi teknik, modifikasyonları ile aşama aşama diseke edilip fotoğraflanmıştır. Bulgular: Anatomik kadavra diseksiyonu ile pterional, tek ve iki parçalı orbitozigomatik yaklaşım kademe kademe, literatür bilgilerini karşılaştırılarak lamina terminalis sisternası ve subkallosal bölgeye ulaşımda olumlu veya olumsuz yönleriyle araştırılmıştır. Sonuç: Lamina terminalis ve içindeki nöro-vasküler yapılar kaynaklı patolojilere cerrahi girişim için pterional kraniotominin yeterli olacağı, ancak daha geniş bir görüş açısına gerek duyulan anterior kafa tabanı ve orbital patolojiler için orbitozigomatik yaklaşım tercih edilmelidir. Orbitozigomatik yaklaşımda ise azalmış komplikasyonlar ve daha az ekartasyonu nedeniyle iki parçalı orbitozigomatik yaklaşım kullanılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Object: Comparison of the advantages and disadvantages of two surgical techniques and their modifications for vascular and oncological pathologies originating from the anterior part of the brain and anterior skull base. In addition, determining which vascular and neural structures will be encountered at which stage while applying these techniques. Method: In this study, two human-sourced cranial cadaver materials obtained from abroad (United States) were used between April 2021 and August 2021. OMU Faculty of Medicine Brain and Nerve Surgery Dept. In the Microsurgery Laboratory, both surgical techniques, together with their modifications, were gradually dissected and photographed in three dimensions. Results: Anatomical cadaver dissection and pterional, single and bipartite orbitozygomatic approach were investigated step by step, by comparing the literature information, with their positive or negative aspects in reaching the lamina terminalis cisterna and subcallosal region. Conclusion: Pterional craniotomy will be sufficient for surgical intervention in pathologies originating from the lamina terminalis and its neuro-vascular structures, but orbitozigomatic approach should be preferred for anterior skull base and orbital pathologies where a wider field of view is required. In the orbitozygomatic approach, a two-part orbitozygomatic approach should be used due to reduced complications and less retraction.